Відмінність КТ від МРТ: переваги і недоліки методів візуалізації, які застосовуються в м. Запоріжжя

Поява нового медичного обладнання, яке об’єднало в собі джерело випромінювання і комп’ютер, вчинила прорив у діагностиці різних захворювань внутрішніх органів, дозволивши лікарям зазирнути всередину тіла пацієнта без порушення цілісності шкірних покривів. Без апаратів комп’ютерної (КТ) та магнітно-резонансної томографії (МРТ) сьогодні не може обійтися жодний серйозний лікувальний заклад не тільки м. Запоріжжя, але і всього світу. КТ і МРТ – найпопулярніші види томографії, і мета у них загальна – отримання зображень зрізів досліджуваних органів і тканин. Який саме вид діагностики необхідно застосувати в кожному конкретному випадку, визначає лікар, грунтуючись на можливостях кожного методу.

У чому ж відмінність КТ від МРТ?

Комп’ютерна томографія – один з найефективніших методів діагностики внутрішніх органів. На відміну від звичайної рентгенографії, цифрові зображення, одержані за допомогою КТ, більш чіткі і деталізовані.

Принцип КТ-дослідження наступний: є джерело рентгенівського випромінювання, і є його приймач, між якими і розміщується пацієнт. Рентгенівські промені, проходячи через тканини тіла, в залежності від їх щільності, змінюють свої фізичні характеристики. Детектор (приймач) сприймає ці промені, обробляє їх і створює зображення. Під час проведення КТ-дослідження сам випромінювач і детектор переміщаються навколо досліджуваного по спіралі, роблячи зображення об’ємним. Для кращого розмежування внутрішніх органів один від одного на знімку, а також здорових структур від патологічних, часто використовуються методики контрастного посилення.

Зовні дослідження виглядає так: пацієнт лягає на стіл, який заїжджає в тунельний сканер.

Він виконує численні рентгенівські зображення. КТ-сканування певної зони займає всього кілька хвилин, при цьому немає обмежень по наявності металевих або електронних імплантатів у тілі.

Сама процедура безболісна, але відомо, що рентгенівське випромінювання безпечне тільки в певних кількостях. Саме тому КТ дослідження заборонено проходити вагітним.

Справа принципу

Принцип роботи МРТ складніший, і, як наслідок, таке дослідження дорожче. МРТ не використовує рентгенівські промені. Є джерело магнітного поля, що випромінює його з певною частотою. Магнітне поле даної частоти, відповідно до законів фізики, змінює положення протонів, що входять в атоми, з яких складається наше тіло, змушуючи їх, ніби, розгойдуватися з одного боку в інший. Зсув тим більше, чим більше в тканинах рідини, реєструє його спеціальний датчик. Обробляючи отримані дані відповідно до спеціальної комп’ютерної програми, створюється 3-вимірне зображення. МРТ дозволяє отримувати такі «картинки» в різних площинах.

Час сканування, в порівнянні з КТ, більший, і становить від 20 до 40 хвилин, протягом яких пацієнту потрібно зберігати нерухомість. У деяких випадках, наприклад, для пошуку або дослідження пухлин, також, як і при КТ, можуть знадобитися спеціальні контрастні речовини.

Через сильне магнітне поле для проведення діагностики за допомогою МРТ існують протипоказання.

Не проводиться воно у пацієнтів з кардіостимуляторами або, якщо в тілі присутній феромагнітний метал (імплантати, штифти, кліпси, зубні мости, пірсинг і т. д.).

Що краще, МРТ або КТ?

Жоден лікар не відповість на це питання однозначно, оскільки у цих методів є свої сильні і слабкі сторони. У кожному конкретному клінічному випадку показано своє дослідження.

Якщо, наприклад, мова йде про гостру черепно-мозкову травму, коли лікаря, в першу чергу, цікавить ступінь пошкодження кісток черепа, запропонована КТ, оскільки кісткову тканину краще візуалізує рентгенівське випромінювання. Крім того, воно добре фіксує початковий етап набряку головного мозку, що дуже важливо в гострому періоді черепно-мозкової травми. КТ також більш інформативно при дослідженні органів грудної клітини, щитовидної залози, захворювань кісток і уражень судин.

При необхідності вивчення хребта запорізькі лікарі вирішують, яке зображення для діагнозу важливіше: кісток, м’яких тканин або спинного мозку? Тому що спинний мозок і м’які тканини – це вже область МРТ.

При необхідності вивчення пухлин, визначення стадії раку, дослідження мозкової і м’язової тканин, зв’язок і суглобів, призначається МРТ.

У ряді випадків потрібно бути готовим, до того, що лікар направить на обидва дослідження одного і того ж органу. Тобто, зображення, отримані різними апаратами, доповнять один одного, дозволяючи поставити точний діагноз.