Аналіз крові на онкомаркери: коли і кому слід проходити цю діагностичну процедуру?

Доступність медичного обслуговування та інформації дають позитивні результати: все більше запоріжців замислюються про регулярний контроль за станом свого здоров’я. У зв’язку з високим рівнем онкозахворювань, які часто виявляються вже на пізніх стадіях, людей нерідко охоплює тривога: до якого фахівця звертатися, щоб пройти діагностику вчасно? Недарма психологи все частіше говорять про таку патологію, як канцерофобія – страх онкологічних захворювань. На цьому етапі багато людей дізнаються про можливість здати кров на онкомаркери. Що це за вид лабораторної діагностики та в яких випадках застосовується, ми б і хотіли розповісти.

Почнемо з того, що онкомаркери – це білкові речовини, які продукуються і викидаються в кров раковими клітинами. Тобто, це своєрідні «мітки», що дозволяють виявити наявність злоякісних новоутворень в організмі.

Існує більше 20 онкомаркерів, про які в Європі було відомо ще в 80-их. Прийнято вважати, що відкриті вони були ще у 1845 році.

онкомаркеры

Присутність їх у крові – норма, якщо показник не переступає дозволене порогове значення.

Найвідоміший з онкомаркерів – ПСА (загальний і вільний) або простатичний специфічний антиген, що дозволяє на ранній стадії виявити злоякісне захворювання передміхурової залози. Саме тому щорічно здавати кров на ПСА урологи і андрологи рекомендують всім чоловікам після 40. Лякатися результатів до консультації з фахівцем не варто, адже підвищення рівня цього маркера в крові може бути так само пов’язане з гострим запальним процесом, аденомою або навіть фізіотерапевтичними процедурами, наприклад, масажем простати.

Підвищення ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини), альфа-фетопротеїну і маркера Сa 125 може сигналізувати про рак яєчка або яєчника. Однак, як і у випадку з ПСА, причиною підвищення цих онкомаркерів може служити наявність доброякісної пухлини.

Також у сироватці крові можна виявити «мітки» раку підшлункової залози, шлунка, печінки.

Дану лабораторну діагностику застосовують і в процесі терапії, щоб визначити її ефективність і не пропустити рецидив. Пацієнтам, яким видаляли пухлину, рекомендують проходити онкоскринінг кожні 3-4 місяці. Таким чином, аналіз використовують не тільки з діагностичною, а й з моніторинговою метою. Призначають аналіз на онкомаркери і під час хіміотерапії. В цьому випадку різкий стрибок рівня онкомаркерів вказує на розпад пухлини.

В першу чергу, аналіз на онкомаркери показаний людям із спадковою схильністю до онкозахворювань і тим, хто з тієї чи іншої причини, знаходиться в групі ризику – є курцем з багаторічним стажем, страждає від алкогольної залежності, працює на шкідливому виробництві.

Кров на онкомаркери здають з вени натщесерце. При здачі аналізу на ПСА напередодні не слід проходити трансуретральную біопсію, ректальне пальцеве дослідження або колоноскопію. За дві години до процедури не рекомендується курити. Жінкам краще не здавати аналіз під час менструації, бо показник може бути підвищений.

У будь-якому випадку, перед тим, як здавати цей аналіз, оптимальним рішенням буде отримати консультацію фахівця, який підтвердить або спростує необхідність даного виду діагностики, а також призначить інші, уточнюючі діагноз, обстеження. А головне, отримавши результати аналізів на руки, не поспішайте самостійно розшифровувати їх результати, знаходячи показники норми в інтернеті, довірте це професіоналу: такий підхід допоможе зберегти Ваші нерви.