Багато хто плутає такі поширені захворювання, як артрит та артроз, які мають схожу симптоматику, проте різняться характером розвитку запального процесу. Хоча обидві недуги пов’язані з патологіями суглобів, ототожнювати ці два медичні поняття не є доцільним. Варто розмежовувати терміни «артрит» та «артроз», адже між ними є суттєва різниця, що полягає у масштабі та локалізації запалення частини організму людини.
Ці базові знання допоможуть зрозуміти природу цих двох захворювань суглобів, дізнатися про найпоширеніші симптоми, причини виникнення та методи діагностики. Проте варто пам’ятати, що лише лікар може визначити точний діагноз та призначити ефективну схему лікування. Отож, чим відмінні артроз та артрит?
Що таке артроз?
Артроз – це хронічна патологія, що спричиняє руйнування хрящової пластини суглоба, що прилягає до зони з’єднання кісток. Таке захворювання негативно впливає лише на правильне функціонування суглоба, призводячи до його деформації, витончення та повільного руйнування. У медичній практиці найчастіше зустрічається артроз колінного та кульшового суглобів, хоча ураженим може стати будь-який суглоб у нашому тілі. Зокрема, люди віком 45-50 років перебувають у найбільшій зоні ризику.
Що таке артрит?
Термін «артрит» насамперед означає запальний процес, що може бути проявом системного захворювання і стосуватися не тільки суглобів, а й серця, печінки та нирок. Це захворювання може виникнути внаслідок інфекції, неправильної роботи імунної системи або порушення обміну речовин. Отож, головна відмінність між двома найменуваннями хвороби, полягає у тому, що артроз уражує лише суглоби, тоді як при артриті може бути ураження інших органів.
Причини, симптоми та діагностика артриту та артрозу
Основна причина виникнення артрозу полягає у неспроможності суглоба витримати навантаження. До того ж вплинути на розвиток цього захворювання можуть:
- Хвороби ендокринної системи (діабет, ожиріння, надлишкове продукування гормонів щитоподібною залозою).
- Різні травми: вивихи, переломи, забої, розриви зв’язок.
- Запальні процеси в організмі.
- Вроджені аномалії: плоскостопість, дисплазія, різна довжина ніг.
- Переохолодження.
Найпоширенішими симптомами артрозу є:
- Хруст у суглобах.
- Скутість, обмеження рухливості особливо зранку або після інтенсивного фізичного навантаження.
- Сильний біль у суглобах, який посилюється через зміну погодних умов.
- Деформація пальців на руках та ногах.
Перебіг артрозу є майже непомітним на ранніх стадіях, тож посилення больових відчуттів є серйозною причиною звернутися до лікаря.
Що стосується артриту, то він може виникнути внаслідок:
- Постійних переохолоджень.
- Інфекційного ураження організму.
- Травмування суглобів.
- Порушення обміну речовин, гормональних розладів.
- Постійного впливу алергенів.
Серед симптомів артриту виділяють:
- Різкий біль у суглобах під час руху або в стані спокою.
- Почервоніння шкіри у зоні суглоба.
- Набряклість суглоба, навколосуглобових тканин та зв’язок.
- Гіперемія шкіри, що супроводжується підвищенням температури.
- Кон’юнктивіт.
- Озноб та загальна слабкість у тілі.
- Скутість рухів зранку.
Артрит теж проявляється не одразу, проте особливо відчутним буде сильний біль після фізичних навантажень та скутість рухів.
Обидві патології спричиняють великий дискомфорт та суттєво впливають на якість життя людини, але дотримання усіх вказівок фахівця та різні профілактичні заходи допоможуть мінімізувати відчутність захворювань. Для правильного визначення діагнозу необхідно звернутися до лікаря-ревматолога, який ретельно огляне уражену ділянку, проаналізує всі симптоми, оцінить характер перебігу хвороби та призначить певні медичні обстеження для отримання детальної інформації про стан суглоба.
У медичній практиці застосовується низка ефективних діагностичних процедур, серед яких:
- Магнітно-резонансна томографія.
- Ультразвукова діагностика.
- Комп’ютерна томографія.
- Загальний аналіз сечі.
У медичному центрі «Юнімед» ви можете записатися на вище деякі перелічені діагностичні послуги, результати яких є важливими для призначення ефективної схеми лікування.