Атрофія зорового нерва: перешкода здатності бачити ясно

Що таке атрофія зорового нерва?

Оптична нейропатія (атрофія зорового нерва) – це патологічний стан зорового нерва, що характеризується зниженням його функції аж до повної втрати зору. Відбуваються незворотні зміни нервових волокон уздовж усього зорового шляху: від сітківки до місця отримання сенсорних даних у таламусі. Відповідно, при цьому стані страждає можливість отримання мозком людини візуальної інформації про навколишній світ.

Атрофія зорового нерва може розвинутися у людей будь-якого віку і призвести до повної сліпоти. Причинами пошкодження нервових волокон можуть бути судинні порушення, запальні процеси, аутоімунні, демієлінізуючі захворювання, токсичний вплив, здавлення, травми і т.д. Ішемічна оптична нейропатія розвивається при атеросклерозі, артеріальній гіпертензії, цукровому діабеті. Порушення кровообігу сітківки запускає дегенеративні процеси та загибель нервових клітин.

Інфекційними агентами, здатними викликати запальний процес зорового нерва, є: бактерії (збудники туберкульозу, сифілісу), віруси (які викликають респіраторні інфекції, герпес, кір, краснуху) та паразити (наприклад, токсоплазми).

Спровокувати втрату зору може також отруєння алкоголем або деякими лікарськими препаратами, недостатнє надходження в організм вітамінів групи В.

Пошкодження зорового шляху відбувається при черепно-мозкових травмах, підвищеному внутрішньоочному тиску (глаукомі), гідроцефалії, компресії новоутвореннями.

Як проявляється атрофія зорового нерва?

атрофия зрительного нерваУ результаті патологічного впливу відбувається дегенерація і атрофія нервових волокон, що супроводжується функціональними змінами. Порушення зору може починатися з невеликого зниження чіткості і розвиватися до повної втрати здатності бачити. Падіння гостроти зору відбувається безболісно, ​​але стрімко. Залежно від місця пошкодження нервового тракту у пацієнтів випадають різні поля зору, страждає сприйняття кольорів зелено-червоної частини спектра. Також може турбувати поява темних плям, відчуття перешкоди “перед очима”. Дуже важливо вчасно звернутися до фахівця при появі подібних симптомів, виявити причину і ступінь атрофії зорового шляху і приступити до негайного лікування.

Атрофія зорового нерва: діагностика

Своєчасна діагностика оптичної нейропатії – шанс зберегти зір. Таких пацієнтів повинен консультувати не лише офтальмолог, а й фахівець з лікування первинного захворювання. Залежно від етіології це може бути невролог, онколог, ревматолог, судинний хірург або нейрохірург. Атрофія зорового нерва – незворотний процес і лише раннє лікування основного захворювання може зупинити прогресування атрофічного процесу.

Обстеження полягає у визначенні гостроти зору, аналізі дефектів полів зору і з’ясуванні топографії пошкоджень нервових волокон. Комплексне дослідження МРТ головного мозку, орбіт, зорових нервів і хіазми дає можливість визначити причину, ступінь і локалізацію патологічного процесу. На томограмах можна отримати зображення очних яблук, вільні від накладення сусідніх структур, візуалізувати зорові нерви по всій довжині, включно з хіазмою (перехрещенням). З’ясування причини оптичної нейропатії дуже важливе як для лікування та припинення втрати зору, так і для виключення станів, що загрожують життю (наприклад, внутрішньочерепної гіпертензії або пухлини).