У медицині під терміном гіперпролактинемія мається на увазі стан, при якому передня частка гіпофіза в надмірній кількості виробляє гормон, який носить назву пролактин або «молочний гормон». Пролактин готує організм жінки до майбутньої лактації, відповідаючи за вироблення молока в цей період. Його рівень знижується після припинення грудного вигодовування. Так відбувається в нормі, проте, бувають стани підвищення рівня пролактину, не пов’язані з фізіологічним процесом годування. Дана патологія є досить поширеною. Особливо активно її діагностують в репродуктивному періоді з 25 до 40 років. Гіперпролактинемія може виявлятися не лише у жінок, але і у чоловіків. У людей, які бажають стати батьками, вона займає друге місце серед причин безпліддя і виявляється в 30% випадків у одного або двох партнерів у подружній парі.
Одним з найбільш частих факторів, що призводять до виникнення підвищеного рівня пролактину, служить збільшення розмірів гіпофіза (аденома гіпофіза). У більшості випадків виявити гіперпролактинемію можливо при лабораторному дослідженні крові на рівень гормону пролактину. Досвідчений лікар може призначити лабораторне визначення також ряду інших гормонів для постановки правильного і точного діагнозу. Також регулярне дослідження пролактину потрібне для контролю підібраного лікування.
У більшості випадків грамотне призначення лікарських препаратів призводить до нормалізації рівня пролактину, зникнення симптомів захворювання і, найголовніше, до успішного відновлення репродуктивної функції.
Якщо за результатами попереднього огляду і лабораторних аналізів виникла підозра, що причиною виявлених порушень служить аденома гіпофіза – варто обов’язково провести МРТ діагностику гіпофіза!
Але не завжди аденома гіпофіза супроводжується збільшенням «молочного гормону», бувають пухлини, які не стимулюють вироблення пролактину. Несекретуючі пухлини виявляють себе головним болем, порушеннями зору, аж до повної втрати, зниженням сексуальної функції, збільшенням ваги, зміною психоемоційного стану, артеріальною гіпертензією. В такому випадку незамінним помічником лікаря в діагностиці виступає МРТ-сканування гіпофіза. Це високоінформативний та абсолютно безпечний метод дослідження. Він дає можливість не лише виявити наявність і характер пухлини, а й за місцем розташування аденоми прогнозувати, які системи в організмі постраждають в першу чергу. Так, пухлина передньої долі гіпофіза викликає порушення сечостатевої сфери, при порушенні середньої частки гіпофіза страждає система роботи наднирників, а якщо патологічний процес виявлений в задній частині гіпофізу, порушується діяльність підшлункової залози і утруднюється виведення рідини з організму.
МРТ дуже чітко візуалізує аденому навіть найменших розмірів – від 0,2 мм. Також МРТ дає інформацію про вплив пухлини на навколишні тканини.
У місті Запоріжжя пройти лабораторну діагностику з метою визначення рівня гормонального фону, а також зробити МРТ гіпофіза можна в медичному центрі «Юнімед». Консультацію з приводу лабораторної діагностики можна отримати за телефонами: +38 (061) 220-10-72, +38 (097) 181-34-34, +38 (066) 181-34-34.
Для консультації і запису на МРТ обстеження звертайтесь за телефонами:
+38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07, +38 (050) 320-27-07.