Що потрібно знати про вітамін D?

Навіщо нам потрібний вітамін D?

 

Вітамін D – необхідний для життя людини нутрієнт, головною функцією якого є регулювання обміну кальцію і фосфору в організмі.

У продуктах харчування та харчових добавках вітамін D представлений у двох основних формах, D2 (ергокальциферол) та D3 (холекальциферол). Обидві форми добре всмоктуються у травному тракті. Одночасна присутність жиру в кишківнику збільшує всмоктування вітаміну D, але кілька вітамінів засвоюються навіть без харчового жиру. Але все-таки більшість вітаміну утворюється не з їжі, а шляхом хімічної реакції при впливі ультрафіолету на нашу шкіру.

Вітамін D грає важливу роль у розвитку скелета, підтримці здоров’я кісткової тканини та нервово-м’язової функції, при його нестачі кістки стають ламкими та деформуються – у дітей виникає рахіт, а у дорослих – остеомаляція.

При нестачі вітаміну D організму нічого не залишається, як використовувати для потреб свій власний кальцій, вимиваючи його з кісток – спеціальні клітини остеокласти буквально розчиняють їх, щоб підвищити рівень кальцію у сироватці. Ці дії призводять до розм’якшення та підвищеної пористості кісткової тканини.

 

Недостатність вітаміну D

 

дефицит витамина д

Раніше вважалося, що дефіцит вітаміну D у дорослих обмежується людьми похилого віку, які проживають у спеціалізованих установах, але недавні дані свідчать про інше. Група міжнародних експертів дійшла висновку, що приблизно 50 відсотків людей віком 65 років і більше не змогли зберегти здорову щільність кісток та міцність зубів через недостатній рівень вітаміну D.

Звичайні прояви дефіциту вітаміну D це симетричний біль у ділянці попереку, слабкість м’язів, м’язові болі та пульсуючий біль у кістках, що виникає при натисканні на грудину або великогомілкову кістку. Але досить часто ознаки та симптоми недостатності вітаміну D підступні або неспецифічні, тому клінічно не завжди можна запідозрити цей стан та вилікувати його.

Найпоширенішою причиною дефіциту є прийом ліків, таких як протисудомні препарати або глюкокортикоїди, які можуть посилювати катаболізм та активно руйнувати вітамін D. Однак приблизно у третини людей з відомим дефіцитом немає ідентифікованих факторів ризику.

 

Як розпізнати дефіцит?

 

Для діагностики дефіциту вітаміну D лікарі використовують аналіз сироватки крові на рівень 25-гідроксивітаміну D – він вважається найточнішим. Таку послугу можна отримати у нашому центрі «Юнімед», для цього потрібно здати кров із вени натще.

 

У мене є дефіцит вітаміну D. Що мені робити?

 

Насамперед — не панікувати, адже ситуацію легко можна виправити. На сьогоднішній день у продажі існує безліч добавок вітаміну D. Проте, не варто самостійно підбирати собі лікування – зверніться до лікаря, щоб не перевищити дозу.

Пам’ятайте, що вітамін D набагато безпечніше купувати як лікарський засіб, а не біологічно активної добавки, тому що в останньому випадку не можна бути впевненим у дотриманні всіх правил синтезу речовини і в тому, що кількість цієї речовини така ж, як зазначено на упаковці.

 

Здорова профілактика дефіциту вітаміну D

 

вітамін D

Для запобігання дефіциту вітаміну D немовлятам та дітям рекомендується отримувати не менше 400 МО на день з їжею та добавками. Наявні дані показують, що добавки вітаміну D у кількості не менше 700-800 МО на день знижують частоту переломів та падінь у людей похилого віку. Більшість молодих здорових людей вистачить 10 мкг на день (400 МО). Якщо ваш лікар порекомендував вам приймати іншу кількість вітаміну D, ви повинні дотримуватися його поради.

Постійний надлишок вітаміну D може призвести до накопичення занадто великої кількості кальцію в організмі – такий стан називають гіперкальціємією. Це може негативно позначитися на здоров’ї кісток, нирок та серця.

Не приймайте більше 100 мкг (4000 МО) вітаміну D на день, оскільки це може бути шкідливим. Це стосується дорослих, у тому числі вагітних та годуючих жінок та літніх людей, а також дітей віком від 11 до 17 років.

Пам’ятайте, що влаштувати передозування вітаміном D на пляжі не вийде, але не забувайте прикривати або захищати шкіру, якщо ви на сонці протягом тривалого часу, щоб знизити ризик опіку та розвитку раку шкіри.