Що таке ВІЛ, як він проявляється, чим відрізняється від СНІДу та як уникнути захворювання?

Вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ) вражає, в основному, імунну систему організму. Кінцевою стадією ВІЛ є СНІД – синдром набутого імунодефіциту. На стадії ВІЛ інфекція знаходиться в організмі, руйнує імунну систему, але при цьому не має зовнішніх проявів. СНІД – це стадія хвороби, коли в організмі людини вже не залишається ресурсів для опору різним захворюванням. Вони прогресують, в результаті чого настає смерть.

ВІЛ-інфекція передається трьома шляхами:

  • через кров, виділення і секреторну рідину;
  • статевим шляхом;
  • від матері до дитини.

Запам’ятайте, неможливо заразитися ВІЛ через рукостискання або обійми; через чхання або кашель; при користуванні, наприклад, громадським телефоном; при відвідуванні хворого в лікарні; при користуванні громадською вбиральнею; через їжу і посуд при спільному проживанні; через укуси комах; при купанні в басейні, ванні або лазні; через білизну і одяг.

Одним з головних шляхів передачі ВІЛ-інфекції є статевий. Саме тому при контакті з незнайомим партнером (партнеркою), важливо завжди використовувати презерватив. Крім ВІЛ-інфекції, презерватив перешкоджає зараженню інфекціями, що передаються статевим шляхом (гонорея, сифіліс, гепатити В і С), а також оберігає від небажаної вагітності.

Однією з особливостей ВІЛ-інфекції, завдяки якій в останні роки вона перетворилася буквально в епідемію, є наявність так званого серонегативного або прихованого періоду. Його суть в тому, що протягом 2-3 місяців з моменту зараження вірус в крові ніяк себе не проявляє, і всі аналізи дають лише негативний результат. При цьому хворий не відчуває змін і почуває себе абсолютно здоровим. І, не відчуваючи симптомів хвороби, може передавати вірус іншим.

До речі, про симптоми. Як правило, ВІЛ-інфекція ніяк не проявляється зовні. Проте імунітет реагує на вторгненнявірусу. Першими сигнали починають подавати лімфовузли – в основному відбувається збільшення привушних і підщелепних залоз. Також в цей період у хворого може виникати відчуття нудоти, втома, біль у м’язах і суглобах. Імунна система буде боротися до тих пір, доки вірус не візьме верх над захисними силами організму. Після цього починається стадія СНІДу, для якої характерна лихоманка, діарея, втрата ваги, нічна пітливість. В цілому, прояви СНІДу дуже різноманітні, оскільки організм не в змозі придушити будь-яку інфекцію.

Специфічне лікування ВІЛ-позитивних пацієнтів антиретровірусними препаратами (що перешкоджають розмноженню вірусу і руйнуванню імунної системи) проводиться в СНІД-центрі за показами. Лікування безкоштовне.

Сучасна лабораторна діагностика ВІЛ-інфекції використовує в своїй роботі комбіновані тест-системи четвертого покоління. Даний метод дозволяє виявити не лише антитіла до ВІЛ 1 і 2 типів (тобто реакцію імунної системи), але і сам антиген ВІЛ. В окремих випадках – використовують швидкі тести, які діють за тим же принципом.

Знизити ризик зараження ВІЛ допоможе наявність постійного статевого партнера; використання індивідуальних шприців, голок і посуду для розчину, якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків; попереднє тестування на ВІЛ донорської крові; для ВІЛ-позитивної матері, яка годує (тільки після консультації у фахівця) застосування штучного вигодовування дитини.

У Запоріжжі пройти дослідження на виявлення ВІЛ-інфекції можна в медичному центрі «Юнімед».