Денситометрія – це сучасний вид дослідження, що дозволяє швидко і достовірно дізнатися про структуру кісткової тканини, зробити оцінку її щільності, виміряти рівень вмісту кальцію, як основного будівельного елементу кістки. Чим вища мінеральна щільність кістки, тим вона міцніше витримує механічні навантаження, що знижує ризик переломів.
Кому і навіщо потрібна денситометрія?
Денситометрія здатна виявляти навіть незначну втрату кісткової маси, тому призначається для діагностики остеопорозу. Особливо це важливо при початковій стадії, яка носить назву остеопенія, коли становище ще можна виправити. При цьому захворюванні відбувається вихід кальцію з кісткової тканини, внаслідок чого підвищується крихкість і зростає ймовірність переломів. Денситометрію потрібно проводити в тих випадках, коли існує ризик зменшення щільності кісткової тканини та її мінералізації. З цієї причини рекомендується регулярно проходити денситометрію:
- тим, хто відчуває перші симптоми остеопорозу;
- тим, хто переніс перелом шийки стегна;
- при ряді захворювань нирок, печінки, щитовидної залози;
- при діабеті першого типу;
- жінкам після 45 років в період менопаузи, а також жінкам зі зростом більше 1,7 м в період постменопаузи;
- тим, хто приймає медичні препарати, що сприяють вимиванню кальцію.
До групи ризику також потрапляють ті, хто зловживає строгими дієтами, а також кавою, нікотином, алкоголем, газованими напоями. Фактором ризику також є надмірні фізичні навантаження, спадковість, низький рівень статевих гормонів. Нестачу кальцію викликає і погана екологія.
Які способи для проведення денситометрії найбільш поширені?
На сьогоднішній день застосовуються 3 основних види денситометрії:
- рентгенівська денситометрія (синонім DEXA);
- комп’ютерно-томографічна денситометрія;
- ультразвукова денситометрія.
Рентгенівська денситометрія проводить дослідження шийки стегнової кістки, поперекового відділу хребта, променевої кістки. Результати, отримані при дослідженні, обробляються комп’ютерною програмою, яка зпівставляє показники з прийнятими нормами для людей відповідної статі і віку.
При комп’ютерно-томографічній денситометрії для оцінки щільності кісткової тканини не є протипоказаннями велика вага пацієнта, наявність металевих конструкцій, спайок. Недоліком є отримання променевого навантаження організмом пацієнта.
При ультразвуковій денситометрії вивчається швидкість просування хвилі ультразвуку по кістковій тканині. Чим менша мінералізація кісткової тканини, тим більше часу необхідно для проведення хвилі ультразвуку по поверхні кістки. Ультразвукова денситометрія визначає щільність кісток, розташованих поверхнево: фаланги пальців, променева кістка на передпліччі, передня поверхня великогомілкової кістки, V плеснова кістка на стопі. Цей діагностичний метод поєднує високу інформативність із безпечністю і безболісністю для організму пацієнта. Ще одна перевага методу – його оперативність. Як правило, ультразвукове обстеження кісток займає 10-15 хвилин. Метод не має протипоказань і підходить вагітним, годуючим матерям, дітям, і навіть тим, хто проходить променеву терапію.
Як підготуватися до проведення денситометрії?
Обстеження не потребує від пацієнта особливої підготовки. Але в разі, якщо ви приймаєте препарати кальцію, то за добу до процедури необхідно відмовитися від їх прийому. Сама процедура абсолютно безболісна.