Неврома Мортона – це доброякісне новоутворення, яке виникає внаслідок розростання фіброзної тканини на стопі, тим самим вражаючи її міжпальцевий нерв. Інші назви такого захворювання – метатарзалгія Мортона, міжпальцева неврома, або ж синдром мортоновського пальця. Це досить поширена патологія, що найчастіше зустрічається у жінок віком від 35 до 60 років. Як правило, запалення нерва локалізується лише на одній стопі, а саме – між середнім та підмізинним пальцем.
Застосування магнітно-резонансної томографії є особливо ефективним для візуалізації запальних процесів, новоутворень у суглобах та інших внутрішніх структурах. Завдяки цьому діагностичному методу фахівець може легко зафіксувати локальне ущільнення, що виглядатиме як затемнена ділянка на отриманих знімках.
Неврома Мортона: симптоми захворювання стопи
Поява та розвиток невроми Мортона характеризується виникненням наступних симптомів:
- Больові відчуття різної інтенсивності.
- Зовнішні зміни стопи.
- Набряклість передньої частини стопи.
- Прискорений чи повільний ріст нігтів.
- Оніміння пальців на стопі, переважно на місці розростання фіброзної тканини.
- Зниження рівня фізичної активності.
- Свербіж та поколювання у нижніх кінцівках.
Формування захворювання супроводжується порушенням кровообігу та збільшенням об’єму тканин, що прилягають до пошкодженого нерва. Якщо людина хвора на неврому Мортона вчасно не звертається за допомогою, то інтенсивність і тяжкість симптомів буде лише зростати та в результаті може призвести до сильних больових симптомів після фізичної активності або довгого перебування у положенні стоячи.
Діагностика невроми Мортона
Для діагностики такого захворювання лікарі застосовують декілька медичних методів, серед яких: МРТ, УЗД, рентгенографія та власне огляд стопи пацієнта. Неврому Мортона чітко та легко візуалізують за допомогою вище згаданих методів, отож фахівці одразу можуть виключити чи підтвердити наявність такої патології.
Якщо ви помітили у себе симптоми невроми Мортона та відчуваєте дискомфортні відчуття у стопі, варто звернутися до лікаря-невролога або лікаря- ортопеда-травматолога, який проведе необхідну діагностику та призначить ефективну схему лікування. Для усунення хвороби пацієнтам потрібно носити лише ортопедичне взуття, а лікар призначає нестероїдні анестетики, аби полегшити больові відчуття.
Хірургічне втручання застосовують лише в разі неефективності медикаментозного лікування. Проте така операція не несе ніяких ризиків та зовсім не є травматичною.
Причини розвитку
Виникнення цього захворювання пов’язують з перенавантаженням фронтальної ділянки стопи, що спричиняє запалення нерва. До факторів, що можуть стати причинами розвитку невроми Мортона належать:
- Плоскостопість.
- П’яткова шпора.
- Остеохондроз.
- Ліпоми стопи.
- Ішемічне, травматичне, запальне ураження стопи.
- Облітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок.
- Переломи, забої стопи.
- Бурсити та тендиніти.
- Порушення чутливості шкіри та поява нетипових відчуттів внаслідок діабету.
- Надлишкова вага тіла.
- Анатомічні особливості нервів стопи.
- Захворювання шкіри та підшкірної жирової клітковини.
- Недостатність зв’язкового апарату та м’язовий дисбаланс.
- Інфекційні захворювання.
- Навантаження передньої частини стопи внаслідок носіння високих підборів або незручного тісного взуття
Профілактика невроми Мортона
Оскільки люди, що носять незручне тісне взуття, мають найбільший ризик розвитку такого захворювання, то лікарі рекомендують обирати лише зручне, високоякісне взуття правильного розміру.
Також різні хвороби стоп (плоскостопість, бурсит, тендовагініт, кісткові мозолі) можуть стати причинами розвитку невроми Мортона, тож необхідно вчасно діагностувати такі патології та вжити заходів для їхнього лікування.
Рекомендовано також регулярно робити масаж стоп та інші процедури для зняття напруження, якщо ваша робоча діяльність пов’язана з високим фізичним навантаженням.