Діагностика цирозу печінки за допомогою УЗД та МРТ

Цирозом називається вкрай важке захворювання печінки. Для нього характерне необоротне заміщення здорової тканини печінки патологічною. У ряді випадків наслідком цирозу стає рак печінки. Найчастіше цирозу передують алкогольний або інфекційний гепатит. Також це можуть бути аутоімунні, вроджені або токсичні захворювання. Якщо не вживати ніяких дій і не контролювати хід захворювання, смерть при цирозі, як правило, настає на 2-4 рік хвороби. Тому вкрай важлива своєчасна діагностика цирозу печінки.

Симптоматика

Серед основних симптомів, що свідчать про розвиток хвороби, виділяють посилені болі в правому підребер’ї, розлад травлення, свербіж шкіри, жовтушність. При цьому на початковому етапі розвитку цирозу хворий відчуває лише слабкість і втому. Більше того, у 20 відсотків пацієнтів цироз ніяк не проявляється аж до фінальної стадії.

Діагностика цирозу печінки за допомогою УЗД та МРТ

УЗД при цирозі печінки

На ранній стадії захворювання досить важко поставити діагноз «цироз». Але при використанні сучасного обладнання і високій кваліфікації фахівця точність визначення за допомогою УЗД сягає 80 відсотків.

Сьогодні УЗД дає можливість визначити форму, розмір і розташування органу в черевній порожнині, а також виявити вогнищеві зміни, ступінь щільності і будову печінки. Досвідчений фахівець також може оглянути стан великих судин печінки і жовчних протоків.

Для підтвердження серйозного діагнозу призначається біохімічний аналіз крові та інші діагностичні процедури. Зокрема, МРТ.

МРТ при цирозі печінки

Магнітно-резонансна томографія – високоточний і при цьому абсолютно нешкідливий для пацієнта спосіб дослідження печінки. В першу чергу радіолог обстежує саму печінку. Потім обстежується жовчний міхур – його вміст, стінки, протоки. Лікар також вивчає судинне русло, звертаючи увагу на портальну вену та її притоки, на печінкову вену і артерію. В цілому МРТ дозволяє виявити зміни в печінці і поширеність патологічного процесу.

Також за допомогою МРТ звертаються у термінальних стадіях хвороби, коли вирішується питання про трансплантацію.

Підготовка до обстеження

Важливу роль в результативності обстеження печінки і при УЗД, і при МРТ грає попередня підготовка пацієнта до процедур. Перше, що необхідно зробити – виключити з раціону харчування продукти, що викликають підвищене газоутворення, оскільки гази, накопичуючись у кишечнику, збільшують його. В результаті порушується візуалізація печінки. Тому деяким пацієнтам перед процедурою призначають прийом сорбентів.

Обстеження найкраще проводити вранці натщесерце. З моменту останнього прийому їжі повинно пройти не менше 8 годин. За 72 години до УЗД слід відмовитися від молока, риби, м’яса, кави і борошна. Що стосується рідини, то в дні напередодні процедури слід пити не більше півтора літрів води на добу.

У Запоріжжі пройти УЗД і МРТ печінки можна в центрі медичної візуалізації «Юнімед», який має в своєму розпорядженні найсучасніше обладнання. Консультація і запис на обстеження за телефонами: (061) 270-80-85, (050) 320-27-07, (067) 350-27-07.