Еластографія: ультразвукове дослідження нового покоління

На сьогоднішній день еластографія є одним з найбільш передових методів ультразвукової діагностики. Дана технологія дослідження базується на еластичних особливостях наших тканин.

compression_1_datch

За допомогою ультразвукової хвилі і невеликої механічної компресії (вібрації або натискання), відбувається візуалізація неоднорідності м’яких тканин. Через те, що різні тканини мають різний коефіцієнт пружності, різною буде і відображена звукова хвиля. Тобто за допомогою еластографії можна легко визначити наявність у тканинах новоутворень, а також ступінь їх жорсткості. На жаль, у більшості випадків висока жорсткість утворення свідчить про його злоякісність.

Згідно з останніми дослідженнями, використання традиційного ультразвукового дослідження разом з еластографією підвищує чутливість УЗД до діагностики раку до 95,5 відсотків. При цьому можливість визначити характер новоутворення підвищується до 94,9 відсотків. Це зменшує кількість необґрунтованих пункцій.

Еластографія застосовується при дослідженні органів, розташованих поверхнево – щитовидної залози, молочних залоз, органів мошонки, лімфовузлів, м’яких тканин, печінки. Також у жінок при трансвагінальному дослідженні перевіряються органи малого тазу – сечового міхура, матки та придатків. У чоловіків при трансректальному дослідженні обстежується сечовий міхур, передміхурова залоза, насінні бульбашки.

Наприклад, однією з найактуальніших онкологічних проблем у світі є рання діагностика ракуэластография молочних залоз. 20,9 – такий відсоток раку молочної залози серед усіх злоякісних пухлин у жінок. Більше того, саме дане онкозахворювання є головною причиною смерті від злоякісних пухлин у жінок віком від 40 до 69 років. При цьому, десятками досліджень доведено, що чим раніше буде діагностоване захворювання, тим вище ймовірність не тільки його лікування, а й проведення операції, яка пройде без травматичних втручань і збереже орган. Еластографія молочних залоз – це якраз той метод дослідження, який дозволяє виявити новоутворення на ранній стадії.

Еластографія незамінна і при діагностиці захворювань печінки. Вона дозволяє оцінити ступінь вираженості фіброзу – перебудови тканин у печінці, коли нормальна печінкова тканина змінюється сполучною. На звичайному УЗД початкові стадії цирозу, фіброзу або гепатиту, як правило, виглядають ідентично. І тому пацієнту необхідно робити біопсію – взяття спеціальною голкою печінкової тканини на дослідження. Така процедура, по суті, є операцією, яка загрожує побічними ефектами і вимагає від пацієнта подальшої реабілітації. Еластографічна ж методика дозволяє цього уникнути і дає лікарю більшу частину інформації без біопсії. Точність дослідження дуже висока і знаходиться в межах 88-99 відсотків.

На еластографію пацієнта може направити і лікуючий лікар, і безпосередньо лікар УЗ-діагностики, якщо патологічний процес буде виявлено під час стандартного ультразвукового обстеження.

Ніякої попередньої підготовки від пацієнта дане обстеження не потребує. Процедура може бути проведена як в комплексі зі стандартним УЗД, так і в якості самостійної процедури. Займає вона від 10 до 20 хвилин в залежності від складності випадку.