Фолікулометрія – це спостереження в динаміці за змінами, які відбуваються в яєчниках і матці протягом одного менструального циклу за допомогою ультразвукового моніторингу. Дана методика дозволяє лікарю відстежувати розвиток фолікулів, овуляцію, спостерігати жовте тіло і циклічні зміни в ендометрії, і виявити порушення овуляції та інші патологічні стани.
На початку менструального циклу одночасно розвивається кілька фолікулів. Далі один з фолікулів випереджає в розвитку інші, і стає так званим домінантним фолікулом, що перевищує в розмірі 10 міліметрів. Далі він з певною швидкістю збільшується до передовуляторних розмірів (18-24 мм в діаметрі). Це дуже добре видно під час проведення УЗД. Далі відбувається розрив фолікула і вихід яйцеклітини. На місці фолікула утворюється так зване жовте тіло, яке також дуже добре помітно при проведенні ультразвукової фолікулометрії. Жовте тіло виробляє гормони і перетворює слизову оболонку матки в секреторну.
Всі ці зміни відбуваються під час нормального овуляторного менструального циклу. Саме вони повинні фіксуватися при ультразвуковому моніторингу організму здорової пацієнтки. Але ланцюжок цих змін може дати збій на будь-якому етапі. Наприклад, фолікули можуть взагалі не розвиватися. Або ж домінантний фолікул може збільшитися до певного розміру, після чого, не досягнувши зрілості, почне зменшуватися. Це атрезія фолікула. Вона може призвести до порушення менструального циклу, аменореї (відсутності менструації протягом декількох циклів), дисфункціональних маткових кровотеч, полікістозного переродження яєчників і навіть безпліддя.
Щоб контролювати процес утворення і зростання фолікулів проводиться фолікулометрія. Переваги даного методу ультразвукового моніторингу полягають в тому, що він:
– дає можливість оцінити стан яєчників і матки, їх відповідність фазі циклу, а також виявити можливі аномалії (міоми або кісти);
– дозволяє контролювати зростання фолікулів в яєчниках, і наступні процеси – овуляцію і розвиток жовтого тіла;
– фіксувати відхилення в ході овуляції;
– дає можливість оцінювати циклічні зміни внутрішньої слизової оболонки тіла матки і визначати порушення;
– з’ясовувати причини затримки при нерегулярних циклах.
Фолікулометрія не дозволяє:
– робити будь-які висновки щодо прохідності маткових труб;
– визначити наявність злукових процесів, запалень, ендометріозу та ін.
Цю інформацію можна отримати тільки за результатами лапароскопії.
Слід пам’ятати, що в руках некомпетентного оператора ультразвуковий моніторинг втрачає свою інформативність і цінність. Це загрожує не тільки марною тратою коштів, а й, що набагато гірше, помилковими діагнозами, некоректним лікуванням і посиленням захворювання.
Також не забувайте, що фолікулометрія – це не разова процедура, а комплекс обстежень, який дозволяє відстежити динаміку розвитку того чи іншого захворювання або відхилення.
У Запоріжжі фолікулометрію, виконану кваліфікованим фахівцем на сучасному обладнанні, можна пройти в медичному діагностичному центрі «Юнімед». Консультація і запис на УЗД по телефону:
+38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07, +38 (050) 320-27-07.