Коли мова заходить про нестачу вітамінів в організмі, часто відбувається підміна понять: авітаміноз плутають з гіповітамінозом. Хоча насправді ці два стани характеризуються різними симптомами.
Гіповітаміноз – це нестача в організмі вітамінів. Найчастіше гіповітаміноз проявляється взимку і навесні, коли наш організм страждає від нестачі сонячного світла, фруктів і овочів. Найчастіше він посилюється нездоровим способом життя, стресами і регулярним недосипанням. Симптоми гіповітамінозу виявляються слабко і, як правило, коригуються полівітамінами.
Авітаміноз – більш серйозне захворювання, для якого характерно серйозне порушення обміну речовин внаслідок відсутності в організмі будь-якого вітаміну.
При різних видах авітамінозу клінічні прояви відрізняються один від одного, але так чи інакше в організмі порушуються життєво важливі біохімічні процеси. Наприклад, без вітаміну С розвивається цинга. При цинзі стінки судин стають крихкими. Як результат, кров потрапляє в органи і тканини, кровоточать ясна, порушується структура кісткової і хрящової тканини, розвивається анемія.
При абсолютному дефіциті вітаміну К також виникають проблеми з кровообігом, ось тільки викликані вони не крихкістю судин, а порушенням згортання крові.
Брак вітаміну D у дорослих призводить до пошкоджень центральної нервової системи, а у дітей розвивається рахіт – викликана порушенням синтезу кісткової тканини деформація скелета. Якщо до критичної позначки падає вміст вітаміну Е, відбувається збій відновно-окислювальних процесів, в результаті чого організм хворого передчасно старіє. Саме тому дуже часто вітамін Е називають вітаміном «молодості і краси». Якщо не вистачає вітаміну А, страждає зір.
При абсолютному дефіциті вітаміну РР (нікотинова кислота), розвивається пелагра, захворювання, також відоме як «шорстка шкіра». При пелагрі хворий страждає від дерматиту, діареї і порушень нервово-м’язової діяльності. Для захворювання характерні постійна втома, галюцинації, депресія, дратівливість.
При гострому дефіциті вітамінів В6 і В2 спостерігаються схожі симптоми – тріщини на губах, стоматит. При нестачі В2, що міститься переважно в молочних продуктах, розвивається арибофлавіноз, для якого також характерні ураження слизових оболонок і шкіри. Абсолютний дефіцит вітаміну В1, найчастіше характерний для тих, хто тривалий час зловживає алкоголем, впливає на серце і призводить до непоправних розладів центральної і периферичної нервових систем.
На відміну від гіповітамінозу, справжній авітаміноз практично неможливо вилікувати тільки прийомом мультивітамінів і корекцією харчування. Авітаміноз лікується введенням внутрішньовенно і внутрішньом’язово великих доз вітамінів, які в рази перевищують фізіологічні норми. Після чого протягом декількох тижнів хворий проходить курс вітамінотерапії. При цьому паралельно відбувається лікування супутніх захворювань, набутих в результаті авітамінозу.
Ключовий метод профілактики нестачі вітамінів в організмі – це комплексне, повноцінне харчування. Не останню роль відіграють прогулянки на свіжому повітрі в сонячну погоду. Також слід обов’язково лікувати дисбактеріоз і хронічні захворювання травної системи.