Встановлено, що головний біль – один з найчастіших видів болю, який відчуває людина, починаючи від дитячого і до похилого віку. Однак, більшість – це люди працездатного віку. Основна частина тих, кого турбують головні болі, самостійно призначають собі таблетки, які «заглушають» неприємні відчуття, забуваючи, що біль служить сигналом організму про проблеми.
Існує кілька видів головного болю. Точне його визначення відіграє вирішальну роль у виборі правильної тактики лікування. Отже, виділяють три основних типи головного болю: мігрень, головний біль напруги і кластерний головний біль. Перші два види болю є більш поширеними.
Мігрень частіше зустрічається у жіночого населення у віці від 10 до 30 років, носить односторонній, пульсуючий характер, яскраве світло і шум різко посилюють неприємні відчуття. Може супроводжуватися нудотою і блювотою. Також біль посилюється при фізичних навантаженнях. Спокій і нерухоме положення полегшують стан. У деяких випадках перед початком мігрені з’являються симптоми-провісники, так звана аура. Причиною її розвитку служить місцева ішемія мозкових клітин. До аури відносять порушення чутливості кінцівок, затуманений зір, біль у животі, шум у вухах, нудота і блювота. Все це триває близько 5-20 хвилин, а потім починається напад сильного головного болю.
Головний біль напруги – найпоширеніший. Виникає внаслідок фізичного або розумового перенапруження. Сприймається, як симетричне здавлення голови у вигляді шолома, частіше в області чола, скронь і склепіння черепа, турбує важкість в очах. Біль супроводжується слабкістю, зниженням апетиту і концентрації уваги. Відпочинок і спокій значно зменшують больові відчуття.
Кластерний головний біль – це короткочасні інтенсивні напади пекучого болю позаду очей або навколо них. Зустрічається відносно рідко. В основному страждають чоловіки від 20 до 40 років.
Сам по собі головний біль може бути як самостійною недугою, так і бути одним із симптомів дуже багатьох хвороб, а в деяких випадках виступає першим сигналом небезпечного захворювання. Іноді він може свідчити про звичайну перевтому, а іноді вказувати на крововилив або пухлину мозку. От чому рання і точна діагностика вкрай важлива.
У лікарській практиці найбільшого поширення набули два провідних методи діагностики причин головного болю – це доплерографія судин голови та шиї, а також МРТ. Пов’язано це з тим, що фактори, що викликають головний біль можна умовно розділити на дві групи: функціональні (в їх основі лежать динамічні порушення, які добре діагностуються методом УЗД) і органічні (структурні зміни мозкових тканин, оболонок і судин – цю патологію краще видно на МРТ). Режим доплерографії на УЗД виявляє ураження шийних і мозкових артерій, дає характеристику кровотоку в судинах. Цей метод дозволяє чітко визначити спазми, стенози, оклюзію судин і аневризми. У свою чергу, МРТ дає лікареві детальну інформацію про структури головного мозку, визначає розміри, форму, розташування і кількість вогнищ або утворень. Цей метод актуальний при головному болю, спричиненому крововиливами, гідроцефалією, запальними процесами головного мозку, аномаліями розвитку і пухлинами.
Потрібно пам’ятати, що МРТ і ультразвукова доплерографія доповнюють один одного, даючи можливість повною мірою виявити можливі порушення. Не варто займатися самолікуванням. Тільки досвідчений лікар може зрозуміти суть проблеми і, провівши необхідні дослідження, призначити ефективне лікування.
У Запоріжжі пройти точну і кваліфіковану діагностику головного болю методом МРТ та УЗД можна в медичному центрі «Юнімед». Запис за телефонами:
+38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07, +38 (050) 320-27-07.