Аневризма аорти – це захворювання, яке характеризується аномальним збільшенням або опуклістю найбільшої кровоносної судини в тілі людини. Вона виникає, коли стінки аорти стоншуються і тиск крові, що проходить крізь судину, створює опуклість в ослабленому місці. Розміри утворення спочатку малі, але під дією кров’яного тиску поступово збільшуються, що може призвести до розриву судини, а це вже потягне за собою внутрішню кровотечу.
Аневризма може виникнути в будь-якій частині аорти, в залежності від розташування аномального утворення найбільш часто виділяють – аневризму черевної аорти або аневризму грудної аорти. Залежно від форми утворення виділяють веретеноподібні і мішкуваті аневризми аорти.
До цього захворювання найчастіше схильні люди старше 55 років, а також ті, хто зловживає алкогольними та тютюновими виробами, чоловіки частіше страждають від нього, ніж жінки. Аневризма аорти може утворитися внаслідок сифілісу, атеросклерозу, діабету, генетичної схильності, травм і післяопераційних інфекцій.
Ускладнення
Одна з основних небезпек, яку несе в собі аневризма аорти – це часта відсутність будь-яких симптомів на початковій стадії, коли опуклість має малі розміри. Найчастіше аневризму аорти виявляють під час проходження звичайного медичного огляду або коли утворення досягає великих розмірів або відбувається розрив стінки судини. Серед можливих симптомів: біль у грудях, спині, нудота, тахікардія, пульсація в області живота та інші неприємні відчуття. Все залежить від того, в якій частині тіла розташоване це утворення. У самій опуклості утворюються тромби, які можуть відірватися і відрізати кровотік до будь-якого органу.
У найбільш серйозних випадках аневризма аорти може розірватися і призвести до летального результату, а також стати причиною інсульту, серцевого нападу, утворення тромбів, що може негативно позначитися на роботі легень, печінки і нирок.
При розриві аневризми або розтині відбувається внутрішня кровотеча. Органи через крововтрату не отримують достатньо крові для нормальної роботи, людина може впасти в стан «шоку», втратити свідомість, зупинка серця може стати фатальним ускладненням.
Діагностика аневризми аорти за допомогою УЗД
Як було сказано раніше, у багатьох випадках аневризма аорти не має явних симптомів, виявляється випадково під час проходження медичного огляду. Одним з найпростіших, дієвих і бюджетних варіантів діагностики цього захворювання є проходження ультразвукового дослідження (УЗД). Якщо існує підозра на неправильну роботу серця або аневризму грудної аорти, пацієнта направлять на ехокардіографію. Це особливий вид ультразвукової діагностики, за допомогою якого візуалізують найменші морфологічні та функціональні зміни аорти, серця і його клапанів.
Для діагностики аневризми черевної аорти найчастіше використовується УЗД черевної порожнини. Це безболісна процедура, яка не займає багато часу і включає в себе нескладний процес підготовки до неї, у вигляді дотримання дієти за кілька днів до обстеження з метою зменшення газоутворення. Під час проходження УЗД, пацієнт лежить на спеціальній кушетці, в цей час на його живіт наноситься невелика кількість гелю, який допомагає усунути утворення повітряних кишень між тілом і датчиком, за допомогою якого фахівець досліджує внутрішній стан черевної порожнини. Перетворювач відправляє зображення на екран комп’ютера, на якому лікар стежить за можливою появою аневризми аорти, а також за її формою, розміром і станом.
Подібні нескладні і безпечні методи діагностики можуть своєчасно визначити наявність аневризми аорти та убезпечити людину від фатальних ускладнень цього захворювання.
Пройти УЗД аорти на сучасних апаратах експертного класу в місті Запоріжжя можна в медичному центрі «Юнімед». Консультації та запис за телефонами:
+38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07,+38 (050) 320-27-07.