Які лабораторні аналізи допоможуть виявити гепатит C?

Гепатит C – це найбільш небезпечне і важке вірусне захворювання печінки. Підступність цієї хвороби в тому, що вона в більшості випадків протікає безсимптомно і, як правило, діагностується випадково під час обстеження з приводу іншого захворювання.

Важливо розуміти, що на відміну від гепатиту А, друга назва якого «хвороба брудних рук”, гепатит С не передається ні при рукостисканні, ні повітряно-краплинним шляхом, ні при користуванні загальним посудом або вживанні загальної їжі. Якщо передача інфекції сталася в побуті, то тільки через кров – при порізі, травмі або садні хворого на гепатит до здорової людини. Наприклад, при спільному використанні бритв або зубних щіток.

Медпрацівники можуть бути інфіковані, отримавши травму під час роботи із зараженим пацієнтом.2 Близько 4% випадків зараження відбуваються при переливанні крові. Стільки ж – при незахищеному статевому контакті з носієм вірусу. Також інфікуватися можна в стоматологічних кабінетах, в салонах, де роблять манікюр, пірсинг і татуювання при безвідповідальному ставленні персоналу до дезінфекції інструменту. Однак статистика говорить про те, що в більшості випадків найчастіше зараження відбувається при проколюванні шкіри для пірсингу, татуювань, а також при спільному вживанні ін’єкційних наркотиків. Досить часто при гепатиті С джерело інфікування встановити не вдається.

При цьому, незважаючи на всю серйозність захворювання, його симптоматика, якщо вона все-таки проявляється, характерна скоріше для грипу, ніж для серйозного ураження печінки. Це головний біль, відчуття втоми, поганий апетит, нудота, температура до 38,8 градусів. Дуже часто гепатит С у пацієнта виявляється лише на стадії, коли він вже перейшов в цироз печінки. Тому найбільш ефективним заходом ранньої діагностики, а значить і максимального запобігання серйозних наслідків даного захворювання печінки, є аналіз на гепатит.

Завдяки яким аналізам можна відстежити зміни у печінці?
Головним показником при аналізі на гепатит С є підвищений рівень аланінамінотрансферази або АЛТ (фермент печінки), а також білірубіну.

Крім того, пошкодження печінки можна зафіксувати за допомогою печінкових проб. Якщо проби показали зниження рівня вироблюваних печінкою білків, то це говорить про недостатність функцій печінки.

На сьогоднішній день існують два способи визначення гепатиту С в крові. Перший – імунологічний. Він виявляє в крові антитіла, які виробляються організмом, як реакція на вірус. При цьому варто пам’ятати, що усі гепатити мають різний інкубаційний період, і існує ймовірність потрапити в так зване «вікно». Тобто в період, коли організм виробив ще недостатню кількість антитіл, щоб інфекція була зафіксована аналізом. Відповідно, здавати кров на гепатит має сенс не раніше, ніж через 50 днів після передбачуваного зараження.

Другий спосіб – генетичний. Методом ПЛР виявляється генетичний матеріал вірусу гепатиту в крові. Цей метод вважається найбільш точним, оскільки дозволяє визначити, яким саме гепатитом хворіє людина і яка кількість вірусів знаходиться в крові. Ці дані дають інформацію про активність і швидкість розмноження вірусу.

3

Не варто забувати, що всі аналізи мають похибки. Також можливі і помилкові результати. Тому не рідкісні випадки, коли пацієнтам призначають повторне дослідження. Якщо ж результати лабораторних аналізів не задовольнять лікаря, він може направити пацієнта на додаткову діагностику. Це пов’язано з тим, що є ряд захворювань, симптоматика яких схожа з гепатитом.

Перед здачею аналізу крові на гепатит, рекомендують не їсти протягом 8 годин. Сам аналіз виконується приблизно протягом  одного дня.

У Запоріжжі здати аналізи на будь-який з різновидів вірусу гепатиту, в тому числі і на гепатит С, можна в медичному центрі «Юнімед», який співпрацює з міжнародною мережею лабораторій «ІНВІТРО». Отримати консультацію та записатися на здачу аналізів можна за телефонами:

+38 (050) 320-27-07, +38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07.