Кишкові інфекції: діагностика, лікування, коли звертатися до лікаря?

Літо – не найпростіший час року для наших шлунків. Через спеку частіше псуються продукти, хвороботворні мікроби розмножуються в рази швидше, більше спокус навколо – з’їсти ягідку з куща або кукурудзу на пляжі. Досить часто такі ласощі закінчуються гострими кишковими інфекціями (ГКІ). Як від них уберегтися, а також що робити, якщо все-таки підхопили болячку – про це і поговоримо в статті.

З головними симптомами кишкової інфекції кожен стикався хоча б раз – нудота, біль та напруга у животі, блювота, діарея. Чому так відбувається? На шляху мікробів наш організм виставляє одразу кілька бар’єрів. Перший – в роті. Інстинктивно, на рівні смаку і запаху, у нашого організму викликає огиду тухла, кисла і гірка їжа. Якщо цей сигнал не спрацьовує, до справи вступає слина, яка містить лізоцим – антибактеріальну речовину. Якщо ж заражена бактеріями їжа все-таки доходить до шлунка, токсини в процесі перетравлення починають потрапляти в кров разом з поживними речовинами.

1

Це призводить до подразнення слизової оболонки кишечника і шлунка, порушує рівень кислотності, призводить до утворення газів, витіснення звичної кишкової флори. Організм прагне позбутися від отрути, якась частина бактерій встигає потрапити в кров. Звідси і хвороблива симптоматика навіть при легкій формі ГКІ, наслідки якої, як правило, проходять через 6-8 годин.

Якщо ж поліпшення стану не відбулося, значить має місце серйозне отруєння. Розмножуючись в кишечнику, бактерії можуть зашкодити його слизову оболонку (кривава діарея); внаслідок виснаження відбувається порушення в роботі жовчного міхура; від перенавантаження не справляються з роботою нирки. В результаті сильної блювоти і діареї виникає зневоднення. В особливо важких випадках страждає і мозок – кишкова паличка здатна викликати в тому числі і менінгіт.

У разі, якщо у хворого скарги на проблеми із зором, прояви косоокості, туман перед очима, без зволікання викликайте «швидку». Така симптоматика в більшості випадків свідчить про ботулізм, захворювання, при якому рахунок йде навіть не на годинни. При підозрі на іншу ГКІ консультація інфекціоніста також обов’язкова. Особливо, якщо не припиняються блювота і діарея.

Що робити до приїзду лікаря?

В першу чергу хворому необхідно промити шлунок. Для цього слід випити 1-1,5 літра теплої води і викликати блювотний рефлекс. Також рекомендується постійно давати хворому тепле пиття, наприклад, неміцний солодкий чай або воду. Вивести токсини допоможуть сорбенти. Зняти сильні болі в животі допоможуть спазмолітичні препарати, однак не варто приймати їх перед приходом лікаря, оскільки це може зтерти симптоми хвороби.

На перших порах – 12-24 години, рекомендовано повністю відмовитися від прийому їжі. Пам’ятайте, що навіть якщо хворому легше, він все одно повинен якийсь час дотримуватися дієти, в яку може входити рисова каша на воді, солодкий чай, сухарі. Продукти харчування, що викликають бродіння, протипоказані.

Як правило, при неускладненій ГКІ хворому стає легше через день-два після отруєння. Повне відновлення організму відбувається протягом тижня. Якщо ж через добу хворий не йде на поправку, а його стан погіршується – з’являються нові симптоми (кров, судоми), негайно зверніться до лікаря. Але навіть якщо організм благополучно впорався з ГКІ, після нормалізації стану рекомендується відвідати лікаря-інфекціоніста.

Будьте здорові!