Не секрет, що грудне молоко – оптимальна їжа для новонародженого. Згідно з дослідженнями, грудне молоко містить близько 400 нутрієнтів, які потребує малюк для повноцінного розвитку. Один з цих компонентів – лактоза або, як її ще називають, молочний цукор. Для розщеплення і засвоєння даного вуглеводу необхідний фермент лактаза. Якщо ж в організмі дефіцит лактази – це веде до порушення абсорбції молочного цукру і непереносимості всіх продуктів, в яких він міститься. Дане відхилення називається лактазною недостатністю.
Але хибно вважати, що це захворювання проявляється тільки в дитячому віці. У ході досліджень виявлена наступна закономірність: чим ближче країна до екватора, тим у більшого відсотка її дорослого населення присутній дефіцит лактази в організмі. Наприклад, у Північній Європі такі проблеми діагностуються лише у п’яти відсотків населення, тоді як у Південно-Східній Азії лактазною недостатністю страждає близько 98 відсотків населення.
В цілому, патологія може носити як спадковий характер (первинна лактазна недостатність), так і з’явитися протягом життя (вторинна недостатність).
З народження лактазна недостатність діагностується у 5-6 відсотків населення. Її викликає мутація генів. Також вроджені проблеми з лактазою діагностуються у дітей, що народилися раніше 37-го тижня вагітності. Справа в тому, що вироблення цього ферменту в кишечнику плода починається тільки з 24-го тижня. Інтенсивність процесу збільшується з кожним місяцем розвитку плода. Відповідно, організм недоношеної дитини не встигає налагодити виробництво ферменту на повну силу. Але, як правило, з часом цей процес налагоджується, оскільки шлунок і кишечник збагачуються лактазою.
У ранньому віці патологія проявляється у вигляді здуття, рідкої дефекації, проблем з вагою, а також неспокійної поведінки дитини.
Захворювання кишечника – головний привід виникнення набутого дефіциту лактази. Інфекції, запалення підшлункової залози, целіакія, хвороба Крона, алергія на харчові продукти – ці хвороби пошкоджують слизову оболонку кишечника, порушують його функції. У тому числі вироблення лактази.
Симптоматика лактазної недостатності у дорослих визначається тяжкістю захворювання, а також кількістю споживаних молочних і кисломолочних продуктів. Хворий починає відчувати загальне нездужання організму, яке виражається в головному болю, відчутті слабкості, запамороченні, пітливості, серцевому болю, болю в суглобах. Все це відбувається на тлі проблем із травленням – з’являється нудота, підвищене газоутворення, діарея, виникають кишкові кольки. Хвороба заявляє про себе через півтори години після прийому їжі, що містить лактозу.
Для діагностики захворювання у маленьких і великих пацієнтів застосовуються інструментальні дослідження і лабораторні аналізи. Дітям їх призначає педіатр, дорослим – сімейний лікар. Попередньо фахівець з’ясовує, коли саме почалася хвороба, як вона проявляється, уточнює, чи передували захворюванню застуда або інфекції, чи немає у пацієнта алергії.
До переліку основних аналізів, які допомагають діагностувати лактазну недостатність, входять копрологічний аналіз, аналіз калу на вуглеводи, лактозна крива, біопсія тонкого кишечника, визначення вмісту водню у вдихуваному повітрі після прийняття лактози, елімінаційна дієта. Також проводиться ряд генетичних тестів.
Лікується лактазна недостатність медикаментами та дієтою. І якщо медикаментозне лікування – це допоміжний засіб, що усуває симптоми, то дієта обов’язкова при всіх видах захворювання. Специфіка і тривалість дієти коригується лікарем в залежності від віку пацієнта та клініки захворювання.
У Запоріжжі пройти повний спектр аналізів, що дозволяють діагностувати лактазну недостатність можна в медичному центрі «Юнімед». Уже кілька років центр успішно співпрацює з діагностичною лабораторією INVITRO, оснащеною обладнанням кращих світових виробників. Отримати додаткову інформацію можна за телефонами:
+38 (061) 220-10-72, +38 (066) 181-34-34, +38 (097) 181-34-34