Магнітно-резонансна томографія в діагностиці остеопорозу

патент 1

Як відомо, медицина розвивається величезними темпами. Сучасні методи променевої діагностики постійно удосконалюються і дозволяють лікарям провести ранню діагностику, отримати максимально точну інформацію про захворювання і, відповідно, поліпшити якість життя кожного пацієнта.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я проблема остеопорозу займає четверте місце слідом за серцево-судинними, онкологічними захворюваннями і цукровим діабетом. Фахівці медичного центру «Юнімед», маючи великий досвід роботи в діагностиці захворювань опорно-рухового апарату, не змогли залишитися осторонь від цієї проблеми.

Не секрет, що існує безліч способів діагностики остеопорозу, проте вони недостатньо ефективні, що і викликало необхідність розробки нових методів. Відомий метод включає в себе проведення рентгенографії хребта для визначення судинних щілин, обумовлених входженням, так званих вен Бреше. Цей метод є недостатньо ефективним з кількох причин. По-перше, вени Бреше визначаються у відповідних вікових категоріях пацієнтів. По-друге, метод несе радіаційне навантаження на пацієнта. І по – третє, рентгенографія є досить неточним методом оцінки втрати кісткової тканини хребта, внаслідок того, що до 50% втрати губчастої кістки можуть бути не визначені, оскільки на звичайних рентгенограмах чітко візуалізується тільки кортикальная кісткова тканина.

Завдяки клінічним випробуванням, проведених на базі медичного центру «Юнімед» асистентом кафедри променевої діагностики ГУ «ЗМАПО МОЗ України» Мягковим Станіславом Олександровичем і доктором медичних наук, професором, завідувачем кафедри променевої діагностики ГУ «ЗМАПО МОЗ України» Мягковим Олександром Павловичем, вдалося вдосконалити спосіб діагностики остеопорозу хребта за допомогою сучасного методу – магнітно-резонансної томографії. На підставі цього було отримано патент «СПОСІБ ДІАГНОСТИКИ ОСТЕОПОРОЗУ У ПАЦІЄНТІВ ПОХИЛОГО ВІКУ», який значно полегшує діагностику остеопорозу у пацієнтів похилого віку.

Вдосконалений спосіб діагностики заснований на проведенні серії Т1 зважених зображень в сагітальній площині з інтервалом 2,5-3 мм, візуалізації вен базівертебралес (вени Бреше) на парасагітальних (праворуч і ліворуч) томограммах.

Рисунок3

Схематичне зображення вен Бреше в тілах хребців (стрілки), а спереду і ззаду тіл хребців є переднє і заднє зовнішні венозні сплетення.

Рисунок2

А – сагітальний Т1ВІ і дані двуенергетичної рентгенівської денситометрії хворий 62 роки демонструє зображення розширених вен Бреше в тілах L1-L4 з залишками жовтого кісткового мозку уздовж них при показниках мінеральної щільності кісткової тканини, відповідних остеопенії.

Рисунок1

Сагітальний Т1ВІ хворий 66 років демонструє зображення свіжого остеопоротичного компресійного перелому тіла L2 на тлі локального набряку кісткового мозку і залишків незмінного жовтого кісткового мозку, розширених вен Бреше в тілах L1-L3. Кіста Тарлова на рівні S2.

Проведення діагностики за допомогою магнітно-резонансної томографії дозволяє уникнути променевого навантаження, цілеспрямовано і наочно визначити вени Бреше, поставити точний діагноз при підозрі на остеопорозні зміни хребта. Таким чином, метод дозволяє підвищити ефективність діагностики остеопорозу, знизити кількість ускладнень і своєчасно призначити адекватну терапію.

Варто зазначити, що дослідження можуть неодноразово повторюватися для спостереження за динамікою зрощення або при підозрі на виникнення нових остеопорозних компресійних переломів хребців, що особливо важливо для пацієнтів похилого віку.

Пройти дане обстеження можна на магнітно-резонансному томографі медичного центру «Юнімед» (з напругою магнітного поля 0,3 або 1,5Т). Тривалість обстеження становить всього 5-6 хвилин.

Медичний центр «Юнімед» запрошує всіх зробити МРТ – обстеження на найсучаснішому обладнанні. Багато жителів міста Запоріжжя вже оцінили перевагу сучасних методів МРТ діагностики.

Приходьте до нас і будьте здорові!