Багато людей помилково плутають сильний головний біль з мігренню. Однак далеко не кожний головний біль може вважатися мігренню. Мігрень – діагноз, що позначає досить важкий неврологічний розлад, при якому біль практично не піддається купіруванню анальгетиками, які легко знімають звичайний головний біль.
До слова, мігрень – одна з найдавніших хвороб, відомих людству. Її симптоми описували ще стародавні єгиптяни. Також, згідно з легендою, від неї мучився Понтій Пілат.
Однак легенди легендами, а перебіг мігрені у сучасних людей лише погіршується через безліч факторів. Яких саме – читайте у статті нижче.
Мігрень – причини виникнення
Наука так і не змогла виявити стовідсотково точні причини, що викликають у людини розвиток цього важкого розладу. Однак деякі закономірності і фактори ризику медики все ж називають.
Зокрема, жінки хворіють на мігрень втричі частіше за чоловіків. Також набагато частіше це захворювання зустрічається у представників інтелектуальних професій, ніж у працівників фізичної праці. Стреси і надто високий ритм життя в сучасному суспільстві теж грають важливу роль.
Крім того, існує спадкова схильність до мігрені. В такому випадку перші ознаки зазвичай починають проявлятися ще в юнацькому, а то і підлітковому віці.
«Спусковим гачком» до виникнення нападу мігрені можуть стати багато явищ:
- Яскраве світло і шум.
- Стрес.
- Алкоголь.
- Куріння.
- Монотонність виконуваних дій.
- Інтенсивні фізичні навантаження.
- Деякі лікарські препарати (зокрема, протизаплідні таблетки).
- Різка зміна погоди.
- Передменструальний синдром у жінок.
- Перегрів на сонці.
- Порушення сну.
- Порушення режиму харчування (зокрема, вживання продуктів «провокаторів» – витриманих твердих сирів, червоного вина, кави, шоколаду, копченостей).
На жаль, хворим на мігрень доводиться дослідним шляхом визначати свої індивідуальні фактори ризику і намагатися по можливості їх уникати.
Симптоми мігрені
Напади мігрені можуть виникати як двічі на рік, так і кілька разів на місяць. Зазвичай вони тривають від кількох годин до кількох діб.
Розрізняють мігрень з аурою і без неї.
Так звана аура – перший передвісник нападу, що наближається. Аура може бути у вигляді слухових відчуттів (шум у вухах, дзвін у голові), чутливих (оніміння рук, «повзання мурашок» по тілу, поколювання шкіри) або зорових ефектів («мушки» або яскраві спалахи перед очима, затуманення зору). Аура – важливий для діагностики симптом мігрені, але він буває далеко не у всіх пацієнтів.
У більшості хворих напад мігрені настає без аури, тобто без попередження. При цьому сильний пульсуючий біль локалізується в одній половині голови (ці зони можуть змінюватися).
Найчастіше головний біль супроводжується сильною нудотою (аж до блювоти). Це може значно ускладнювати оральний прийом ліків. Також виникає сильна світло- і шумочутливість, тому що яскраве світло і гучні звуки значно погіршують стан хворого.
Напади мігрені часто настільки болісні для людини, що роблять її тимчасово непрацездатною. Хворий в цей період прагне просто усамітнитися в темному тихому місці.
Діагностика мігрені
Діагноз встановлює лікар-невролог, тому що мігрень відноситься до ангіоневротичних розладів. Лікар ознайомлюється з анамнезом пацієнта і відправляє його на обстеження. При мігрені рекомендовано пройти магнітно-резонансну томографію голови. Робиться вона для того, щоб невролог міг виключити інші хвороби, що дають схожу симптоматику. Зокрема, сильні головні болі також можуть бути спровоковані онкологічними новоутвореннями, кістами, аневризмами, гострими порушеннями кровообігу. Крім того, вони можуть сигналізувати про загрозу інфаркту або бути наслідками черепно-мозкової травми або оперативного втручання. Підтвердити або спростувати ці причини легко зможе МРТ.
Якщо ж у пацієнта дійсно мігрень, МРТ допоможе виявити осередки множинного ішемічного генезу зі зміненим кровотоком і порушеннями структури судин. Це дозволить точно встановити діагноз. Підібрати схему ефективного купірування болю при нападах та профілактики їх виникнення.
Якщо є необхідність в уточненні діагнозу або виключення зі «списку підозрюваних» пухлини головного мозку, то рекомендується провести МРТ з введенням контрастної речовини. Це нешкідлива і безболісна процедура, що підвищує до максимуму точність візуалізації об’ємних утворень мозку.
У будь-якому випадку, чи є мігрень самостійним захворюванням або ознакою більш серйозної хвороби, МРТ допоможе з’ясувати істину. Тому магнітно-резонансна томографія рекомендована для будь-якого пацієнта, який страждає від головного болю. Не чекайте гострої стадії – бережіть себе і своє здоров’я!