Лікарі, пацієнти, партнери, та й просто сторонні люди, періодично адресують нашому медичному центру питання про те, чи буде на його базі встановлений магнітно-резонансний томограф c напруженістю магнітного поля 3 Тесла, іншими словами, МРТ 3 Тесла.
Відразу відзначимо, можливості МР-систем з напруженістю магнітного поля 3 Тесла були детально вивчені МЦ «Юнімед» ще до установки МРТ Hitachi Echelon в наш центр, проте, вибір був зроблений на користь нового МРТ 1,5 Тесла, і тому є ряд дуже важливих причин.
Багато хто не враховує ту обставину, що МР-обстеження, це не тільки сила магнітного поля, а ще й дуже складний обчислювальний процес перетворення отриманої інформації в самі зображення (знімки), а це вже завдання програмного забезпечення, процесора і комп’ютерних компонентів.
Для порівняння, уявіть, що Ви придбали ноутбук або комп’ютер, випущений на початку 2000-х років, і намагаєтесь працювати на ньому в браузері Google Chrome або встановити сучасну версію Photoshop. У кращому випадку, такий комп’ютер зависне. При цьому, ні про яку сучасну обробку фотографій навіть мови йти не може.
Стосовно до МР-томографів, можна відзначити, що перший в галузі компактний МР-томограф Intera 3,0 Тесла був розроблений компанією Philips ще у 2000 році, проте технологію стабілізації знімків — MultiTransmit, почали встановлювати на ці ж томографи лише з 2008 року, таким чином, понад 8 років якість знімків на МРТ 3 Тесла зберігалася на рівні сучасних низькопольних магнітно-резонансних томографів.
Коли мова йде про новітні технології, то ні для кого не секрет, що саме японці отримали провідний статус в цій галузі. За якістю і швидкістю реконструкції (обробки) МР-знімків першими в світі є технології, розроблені японською компанією Hitachi Medical Systems, що обумовлено її вкладеннями в дослідження і розробку програмних удосконалень для МР-систем в розмірі понад 5 млрд євро щорічно. При цьому тільки в розробці нових рішень для медичної візуалізації бере участь одночасно понад 16000 працівників компанії Hitachi.
Ще в далекому 2006 році МЦ «Юнімед» починав надавати послуги МР-томографії на новому МР-томографі — Hitachi Airis Mate з напруженістю магнітного поля 0,2 Тесла, хоча вже тоді, за ту ж суму, можна було б придбати відновлений МРТ 3 Тесла початку 2000-х років, але вибір був зроблений на новітні на той момент технології, а не на застарілі зразки.
На жаль, навіть нині триває установка відновлених МРТ 3 Тесла, випущених на початку 2000-х років, в платах яких використовуються лампи, так-так, як в старих телевізорах. Наприклад, в ранніх агрегатах фірми Siemens, а також в так званих «сучасних» томографах Philips з магнітним полем в 3 Тесла застосовують саме лампи, при цьому таке обладнання гордо називається «новітнім в області», тощо.
У той час як переважна більшість діагностичних центрів, що надають послуги МР-томографії використовує так зване «відновлене обладнання», вироблене понад 15, а то і більше, років тому, у 2013 році в МЦ «Юнімед» встановлено МРТ 1,5 Тесла, вироблений в 2012 році.
За підтримки Директора відділу MR / CT, Hitachi Medical Systems Europe — Keiichi Yusa, було досягнуто згоди про максимально можливе на той момент удосконалення (не плутати з відновленням) МР-системи до її постачання в Україну.
Роботи з удосконалення MР-системи Hitachi Echelon 1,5 Tesla (Japan), встановленої на сьогодні в МЦ «Юнімед», були виконані в 2013 році безпосередньо в Технологічній академії Hitachi Medical Corporation у м. Дюссельдорф. В результаті удосконалення, цей МРТ був оснащений найсучаснішими технічними рішеннями в сфері магнітно-резонансної візуалізації. Установка і налаштування (шимування, аплікація) MР-системи Echelon 1,5 Tесла в Запоріжжі була також здійснена безпосередньо фахівцями Hitachi Medical Systems Europe.
Таким чином, не дотримуючись маркетингових трендів, а з метою надання дійсно сучасної і якісної медичної діагностики, МЦ «Юнімед» зробив вибір на користь нової японської MР-системи Hitachi Echelon 1,5 Tесла, вдосконаленою японцями на базі німецької технологічної академії, за участю американських інженерів.
Безумовно, що нові технології коштують на порядок дорожче застарілих, як і те, що установка і налагодження обладнання безпосередньо інженерами виробника також обходиться в рази дорожче, ніж ті ж послуги, виконані місцевими «фахівцями», проте якість, яку ми отримали на виході, незрівнянно вище будь-яких результатів, які можна отримати на ринку відновлених МР-систем.
Через високу вартість, встановлена в Запоріжжі MР-система Hitachi Echelon 1,5 Тесла на сьогодні залишається єдиною в Україні, незважаючи на те, що у світі встановлено більше 4000 таких томографів, переважно в Японії і США, безперечних лідерів у сфері якості медичних послуг.
На жаль, економічна ситуація в країні, і/або бажання заощадити, призводить до того, що діагностичні центри, не вдаючись у вивчення новітніх технологій, не витрачаючи час на відвідування міжнародних виставок і форумів, йдуть шляхом найменшого опору і шукають в інтернеті місцевого постачальника відновленого обладнання, який доставить з Європи або США, списаний там з медичного закладу через старіння МР-томограф, як-небудь здійснить його установку і налагодження, після якої частина функцій томографа буде недоступна, і на такому «новому» обладнанні почнуть здійснювати «якісні »обстеження.
Вже у 2011 році у своїй доповіді на тему «Порівняння МРТ 1,5 Тесла з МРТ 3,0 Tесла: Систематичний огляд клінічної ефективності» Канадське агентство з лікарських препаратів і технологій в охороні здоров’я (CADTH), а в слід за ним і Національний центр біотехнологічної інформації США (NCBI), прийшли до висновку, що використання МР-систем потужністю 3 Тесла і вище, доцільно виключно для наукових досліджень, оскільки для всіх необхідних діагностичних обстежень більш ніж достатньо сучасних МР-систем потужністю від 1 Тесла до 1,5 Тесла. Саме на такі МР-системи, замінюють списані через старіння технологій МРТ 3 Тесла в медичних установах ЄС, США, Японії та інших розвинених країнах. Однак, по приїзду в Україну, такі списані томографи називають «найпотужнішим МРТ», і, не піклуючись про якість послуг, проводять обстеження пацієнтів.
І це, якщо розглядати тільки технічну складову, не беручи до уваги кваліфікацію фахівців, операторів і докторів, які проводять дослідження і готують висновок на підставі МР-знімків. Відзначимо лише те, що практично всі фахівці МЦ «Юнімед», маючи досвід роботи не менше 10 років, є членами Європейського товариства радіологів та щорічно проходять підвищення кваліфікації на міжнародних і національних конференціях і форумах, що дозволяє застосовувати на практиці отримані знання та надавати послуги томографії з максимально високим рівнем якості.
Міжнародна кваліфікація лікарів і висока якість послуг, що надаються були також підтверджені сертифікацією міжнародних дослідницьких компаній, які довірили МЦ «Юнімед» проведення досліджень в наукових цілях. Це ще раз підкреслює достатність встановленого в МЦ «Юнімед» обладнання не тільки для обстежень пацієнтів, але і для участі в міжнародних наукових дослідженнях.
Все вищевикладене приводить до висновку, що на сьогодні для МЦ «Юнімед» важлива в першу чергу діагностична цінність придбаного обладнання, а не порожні маркетингові амбіції. Вибираючи між новим МРТ 1,5 Тесла і старими моделями МРТ 3 Тесла, безумовно, ми віддаємо перевагу сучасним технічним рішенням з високими діагностичними можливостями, які в рази перевищують можливості списаного в Європі або США 20-ти річного обладнання.