Гіпофіз – одна з центральних залоз людського організму, відповідальна за метаболізм, ріст і репродуктивну функцію організму. Розташовується вона у кістковій кишені, так званому, турецькому сідлі, біля основи черепа. Через свою важкодоступність гіпофізарна залоза практично не піддається ні зовнішньому обстеженню, ні обстеженню за допомогою рентгена. Діагностичних проблем додає той факт, що гіпофіз – залоза дуже невелика, вагою менше грама і розміром з нігтик на мізинці дитини.
В результаті, найбільш дієвим і ефективним методом обстеження гіпофіза є магнітно-резонансна томографія.
В яких випадках призначається МРТ гіпофіза?
- при травмах голови;
- після перенесених інсультів;
- при підозрах на аденому (доброякісну пухлина) або аденокарциному (злоякісну пухлину) гіпофіза;
- при скаргах на періодичний головний біль з невідомою причиною виникнення;
- при наростанні внутрішньоочного тиску, порушеннях зору;
- при розладах в роботі ендокринної системи.
До чого призводять відхилення в роботі гіпофізарної залози?
Недолік гормонів гіпофіза в організмі може призвести до наступних наслідків:
- оскільки гіпофіз також регулює роботу інших залоз ендокринної системи, розлади його функціонування ведуть до нестачі в організмі гормонів, що виробляються, наприклад, щитовидною залозою (гіпотиреоз).
- оскільки гіпофіз відповідальний за зростання організму, в дитинстві нестача виділених ним гормонів можна привести до карликовості.
- одна з причин розвитку нецукрового діабету також може критися в нестачі гормонів гіпофіза.
- затримка статевого розвитку в ранньому віці і статеві розлади у дорослих (гіпопітуїтаризм) також можуть бути викликані недоліком гормонів, що виробляються гіпофізом.
Цілий ряд захворювань викликає і надлишок гормонів гіпофіза в організмі.
Наприклад, підвищений рівень гормону пролактину у жінок призводить до порушень циклу, також це загрожує безпліддям. У чоловіків надлишок пролактину веде до зниження статевого потягу і імпотенції.
Надлишок соматотропного гормону в ранньому віці призводить до гігантизму, а в зрілому – до розвитку акромегалії. При акромегалії у пацієнта збільшуються внутрішні органи, відбувається потовщення кистей стоп і рук, риси обличчя збільшуються. Хвороба супроводжується порушеннями роботи серця і неврологічними розладами.
Високий рівень адренокортикотропного гормону призводить до хвороби Іценко-Кушинга, захворювання, яке проявляється у вигляді остеопорозу, підвищення тиску, психічних порушень.
Які переваги МРТ при обстеженні гіпофіза?
- на зображенні немає кісток черепа, які б затуляли гіпофіз;
- добре видно як венозні, так і артеріальні судини;
- тривимірне зображення високої роздільної здатності, що фіксує всі шари тканин, дозволяє в деталях розглянути орган, оскільки найчастіше зміни можуть зачіпати не весь гіпофіз, а лише його частину;
- абсолютно безпечно для організму;
- дозволяє виявити навіть найменші утворення.
Якщо у лікаря виникає підозра на наявність пухлини гіпофіза, то МРТ призначається із застосуванням контрастної речовини. В організм вводиться рідина, яка окреслює контури обстежуваного органу, що робить знімки, а отже, і діагноз, ще більш точними. До речі, якщо МРТ проводиться з контрастуванням, не рекомендується приймати їжу за 6 годин до обстеження.
Як проходить МРТ-обстеження гіпофіза?
Оскільки магнітно-резонансний томограф, за своєю суттю, великий магніт, перед процедурою пацієнтові необхідно зняти із себе всі металеві вироби – обручки, браслети, ремінь, навіть пірсинг.
Якщо МРТ проводиться з контрастуванням, перед процедурою фахівці зобов’язані провести алергопробу на речовину, яка буде вводитися.
На період обстеження голова пацієнта фіксується. Щоб уникнути отримання нечіткого зображення, рухатися під час процедури також заборонено.
МРТ гіпофіза в середньому займає близько півгодини.
Існує і ряд протипоказань до проведення МРТ гіпофізарної залози.
Ожиріння, клаустрофобія, а також наявність в тілі металевих імплантів, кардіостимуляторів є протипоказанням до проведення процедури. МРТ гіпофіза при вагітності також рекомендують проводити лише в разі крайньої необхідності і тільки в II-ому і III-ому триместрах.
Пам’ятайте, що лікування будь-якого, навіть найнебезпечнішого захворювання, набагато більш ефективно на ранніх стадіях. Тому при виникненні тривожних симптомів, відразу ж звертайтеся до фахівця.
Записатися на обстеження можна за телефонами +38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07, +38 (050) 320-27-07
Будьте здорові!