Магнітно-резонансне дослідження очей застосовується для широкої діагностики захворювань і відхилень у роботі органів зору. За інформативністю МРТ перевершує периметрію, безконтактну тонометрію, лазерну доплерівську флоуметрію та інші методики дослідження очей. У випадках, коли є підозри на наявність онкологічного захворювання, магнітно-резонансна томографія взагалі незамінна.
У яких ще випадках лікар може направити на МРТ орбіт та зорових нервів?
МРТ призначається в таких випадках:
- наявність в оці чужорідних тіл;
- підозра на тромбоз судин сітківки;
- різке погіршення зору;
- зміни в очах, що відбулися внаслідок травм;
- підозра на злоякісні і доброякісні новоутворення;
- захворювання дегенеративної природи (наприклад, атрофія зорового нерва);
- крововилив;
- запальні процеси очей;
- різкий біль в області очей.
Також МРТ призначається при дискомфорті неясної етіології.
Що дає МРТ очних орбіт?
Дослідження надає вичерпну інформацію про глибину, поширення і форму виникаючих в оці новоутворень і запалень, дозволяє визначити точне місцерозташування пухлини в очному яблуці, м’язах очей, зоровому нерві або ретробульбарній клітковині. В результаті МРТ фахівець також отримує інформацію про стан кровопостачання, м’яких тканин, вен, артерій, структур очей.
Чи існують протипоказання для МРТ очних орбіт?
Так, існують ситуації, при яких бажано використовувати не МРТ, а інші методи дослідження очей. В першу чергу, це, звичайно, наявність в тілі металевих фрагментів – наприклад, протезів, або ж приладів типу інсулінової помпи або кардіостимулятора. Протипоказанням також є вагітність, у разі, якщо МРТ органів зору проводиться з використанням контрастних речовин, які, в свою чергу, можуть непередбачувано вплинути на плід. Те ж стосується хронічної ниркової недостатності – при даному захворюванні виведення контрасту з організму може обернутися серйозною проблемою.
І ще один момент, що стосується контрастних речовин, – вони в дуже рідкісних випадках здатні викликати алергію. Тому якщо у вас є непереносимість однієї з речовин, що входять до складу контрасту, це також стане протипоказанням до процедури.
До речі, керамічні, пластикові або полімерні зубні імплантати, а часто і брекет-системи, не виключають можливості проведення МРТ орбіт.
Як проходить МРТ очних орбіт?
Незважаючи на те, що МРТ органів зору – процедура складна, особливої підготовки від пацієнта вона не вимагає. Досить дотримати лише кілька простих і типових для цієї процедури правил.
Отже, процедура триває близько півгодини. У разі, якщо при МРТ використовується контрастна речовину, – від 40 до 60 хвилин. Контрастна речовина вводиться в організм внутрішньовенно перед початком процедури.
На час дослідження голова пацієнта буде перебувати в тунелі томографа, тому якщо ви схильні до клаустрофобії, краще заздалегідь обговорити цей момент з лікарем. Чіткі і якісні знімки можливі тільки при збереженні пацієнтом повної нерухомості під час процедури.
В робочому стані МР-томограф видає монотонний гул, тому часто пацієнтам рекомендують використовувати беруші. Протягом дослідження лікар може звертатися до пацієнта по гучному зв’язку.
Плюси і мінуси МРТ-діагностики органів зору
Недолік МРТ очних орбіт полягає, як правило, в не дуже чіткому визначенні стінок очниць.
Плюси ж методу в наступному. Даний спосіб офтальмологічної візуалізації неінвазівний, тобто, проходить без порушення цілісності шкірних покривів. Негативний вплив на тканини і органи пацієнта відсутній. При цьому – інформативність даного методу дослідження дуже висока. Результати дослідження пацієнт отримує через півгодини після процедури.