19 вересня в Запоріжжі відбулася наукова конференція на тему «Нові можливості діагностики на високопільному МРТ в клінічній практиці», в рамках якої було презентовано унікальний не тільки для запорізької, а й для української меддіагностики високопльний магнітно-резонансний томограф «Hitachi Echelon» 1,5т, встановлений в медичному центрі «Юнімед».
Захід зібрав ряд провідних українських фахівців в області променевої діагностики, а також неврологів, ревматологів, травматологів, нейрохірургів з усього регіону. Основна мета конференції – донести до максимальної кількості медиків нові можливості, переваги і відмінності високопільної магнітно-резонансної томографії (деталізація і чіткість зображення, нешкідливість, неінвазивність, висока інформативність методу) перед іншими методами діагностики, такими як комп’ютерна томографія або рентген.
Як і раніше кращі
Магнітно-резонансна томографія – це метод отримання пошарового анатомічного зображення людського тіла. Пацієнт поміщається у високе магнітне поле, і серія радіочастотних імпульсів призводить до коливань в організмі молекул води, вірніше водню, який входить до її складу. В результаті виходить зображення, на якому чітко видно різні тканини організму, адже в кожній з них – свій зміст водню. Це якщо спрощено. Важливо, що цей метод дослідження є повністю безпечним: відсутня іонізуюче випромінювання, як при рентгенографії та комп’ютерної томографії (КТ). Це дозволяє не тільки спостерігати пацієнта в динаміці, але і робити МРТ вагітним жінкам і навіть новонародженим малюкам.
– В цьому році першим МРТ-знімкам, зроблених в Запоріжжі, виповнюється рівно 20 років. Потужність томографа, на якому вони були зроблені, становила 0,02 Тесла. Для того часу це стало справжнім проривом – подібне обладнання було лише в Москві і Токіо, – цими словами відкрив конференцію доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри променевої діагностики ЗМАПО МОЗ України Олександр Мягков, творець цілої школи запорізьких лікарів-візуалістів.
Не відстає Запоріжжя від світових діагностичних стандартів і сьогодні. Потужність томографа, який завдяки австрійським інвестиціям в травні 2013 року був встановлений в медичному центрі «Юнімед», становить 1,5 Тесла. Тобто його роздільна здатність в 75 разів більше. Це дозволяє лікарям не тільки отримувати максимально детальну і повну інформацію і, відповідно, ставити більш точні діагнози, а й дає можливість діагностувати раніше «невидимі» захворювання. В першу чергу, високопільна МРТ-діагностика незамінна, якщо справа стосується захворювань головного мозку, хребта, суглобів, цереброваскулярної системи.
До речі, доповідь професора Олександра Мягкова стосувався якраз основних цереброваскулярних патологій, які діагностуються за допомогою МР-томографа, зокрема, високопільного.
Загальноосвітній проект
Асистент кафедри променевої діагностики Харківської МАПО Андрій Мангов, почав свій виступ словами, що Харків може тільки позаздрити Запоріжжю, де тепер є високопільний томограф.
Розповідаючи про дослідження основних патологій хребта і спинного мозку, Андрій Мангов звернув увагу присутніх на наступне:
– При високопільній томографії візуалізуються тонкі нервові структури. Краще диференціюються м’які тканини. Багато захворювань виявляються на ранніх стадіях. Видно патології, які можна пропустити на низькопільних апаратах. Завдяки цьому, наприклад, нейрохірург може максимально точно спланувати оперативне втручання. До того ж високопільний томограф, який працює на порядок швидше низкопільного, незамінний для пацієнтів, які відчувають сильні болі і не можуть тривалий час зберігати нерухомість.
Ще один гість – дніпропетровський лікар-радіолог Віталій Єгоров, виступив перед присутніми медиками з доповіддю «Об’ємні і вогнищеві ураження центральної нервової системи, можливості діагностики на високопільному МРТ». Доповідач акцентував увагу на можливостях ранньої діагностики розсіяного склерозу, пухлинних захворювань головного мозку і аномалій розвитку.
Крім цього на конференції з доповіддю «Магнітно-резонансна томографія в діагностиці остеопоротичних переломів хребта» виступив асистент кафедри променевої діагностики ЗМАПО МОЗ України Станіслав Мягков в процесі якого розкрив важливість і актуальність проблеми патологічних переломів хребців і доніс практикуючим лікарям нові можливості в діагностиці патологій за допомогою магнітно – резонансної томографії. Станіслав Мягков також акцентував увагу на труднощах у візуалізації при класичних рентгенологічних знімках і комп’ютерної томографії.
– Ця конференція – наш загальноосвітній проект, – каже лікар-радіолог центру медичної візуалізації «Юнімед» Олександр Березовський. – Медицина динамічно розвивається. Часто ми стикаємося з тим, що лікарі однієї спеціальності не орієнтуються в нововведеннях колег з іншого відділення. Теж стосується і променевої діагностики. Багато медиків просто не знають про те, що їм може дати використання для діагностики дане обладнання.
До речі, на досягнутому центр «Юнімед» зупинятися не збирається. У планах – освоєння трактографіі. Даний вид дослідження дозволяє отримати зображення не стільки анатомічних структур центральної нервової системи, скільки самих шляхів, які проводять імпульси. Також планується запуск неінвазивних досліджень – прямих артрографій.