Оніміння рук і ніг – це неприємне відчуття, знайоме кожному. Часто неприємними «бонусами» до нього йдуть ще поколювання в кінцівках і повзання «мурашок».
Найчастіше подібні відчуття в кінцівках ми відчуваємо, якщо «відсиділи» ногу або віддавили руку. Тоді в цьому немає нічого страшного, адже оніміння швидко проходить.
А що, як парестезія (саме таким медичним терміном позначають оніміння рук і ніг разом з «мурашками») затягнулася? Які причини можуть спровокувати її появу? Як діагностувати істинні причини? Про це читайте нижче.
Оніміння рук і ніг – які причини до нього призводять?
Як написано вище, в нормі парестезія виникає через перебування частини тіла в здавленому положенні протягом певного часу. Після того, як у кінцівці відновлюється нормальний кровотік, це супроводжується відчуттями поколювання, тих самих «мурашок», іноді навіть легкого печіння. Це нормально.
А от якщо оніміння рук і ніг починає траплятися часто без видимих причин, варто насторожитися і пройти діагностику.
Найпоширеніші причини патологічної парестезії:
- Механічні пошкодження нервів.
- Інфекційні або метаболічні захворювання, що вражають нервові закінчення.
- Новоутворення.
- Авітаміноз.
Патологічне оніміння рук і ніг – не що інше, як реакція організму на постійне роздратування або пошкодження нервових закінчень. Можлива також парестезія як відповідна реакція на ураження головного або спинного мозку.
Залежно від місцезнаходження осередків ураження в організмі причини оніміння рук і ніг можуть відрізнятися.
Причини оніміння рук:
- Остеохондроз, травми і новоутворення хребців у шийному відділі. У цьому випадку втрата чутливості в руках комбінується з болем в м’язах і неможливістю стиснути руки.
- Проблеми з м’язами шиї (запалення або просто перенапруження). Можуть не лише боліти шия і відніматися руки, але і навіть підвищуватися температура.
- Порушення кровообігу в судинах, що живлять головний мозок. Тоді оніміння рук може бути першим симптомом інсульту. Тому якщо за парестезією у людини настає параліч і порушення мови, не зволікайте! Викликайте швидку допомогу, адже рахунок йде на хвилини!
- Розсіяний склероз (обов’язково буде супроводжуватися безліччю інших симптомів).
- Брак кальцію в організмі. В цьому випадку будуть спостерігатися ще м’язові судоми.
- Ураження нервових закінчень унаслідок різних причин (інфекції, цукровий діабет, алкоголізм).
Причини оніміння ніг:
- Будь-яке хірургічне втручання в спинний мозок (пункція або операція). Крім оніміння, пацієнт відчує також слабкість і біль у м’язах.
- Дегенеративні захворювання хребта, травми та новоутворення в області спинного мозку (особливо на рівні попереку). Всі ознаки – ті ж, що і при оперативному втручанні.
- Розсіяний склероз.
- Хвороба Рейно (відчуття мерзлякуватості ніг і парестезія аж до кінчиків пальців).
- Порушення нормального кровотоку (часто таке відбувається при атеросклерозі і цукровому діабеті). При цьому шкіра блідне, вночі людину мучать судоми і болі в ногах.
- Полінейропатія (ураження нервових волокон). Розвивається при діабеті, інтоксикаціях, алкоголізмі.
Сказ. Якщо укус тварини привів до розвитку хвороби, то парестезія тієї кінцівки, за яку вкусив звір, буде лише першим симптомом. Якщо укушена нога починає німіти, варто негайно звернутися до лікарні!
Оніміння рук і ніг – кращі способи діагностики
При виникненні будь-якого з перерахованих вище симптомів пацієнту потрібно звернутися до лікаря-невролога.
Даний фахівець не лише призначить необхідні діагностичні дослідження, а й подальшу терапію за результатами обстеження.
Одним з найпопулярніших, інформативних і добре зарекомендованих в усьому світі методів є МРТ. Магнітно-резонансна томографія дозволяє отримати високоточні зображення хребта, спинного і головного мозку, щоб достовірно виявити причини, що провокують оніміння рук і ніг.
Серед додаткових способів діагностики парестезії:
- Доплерографія судин голови, шиї та кінцівок.
- Електрокардіографія (ЕКГ).
- Електроенцефалографія (ЕЕГ).
- Електронейроміографія (ЕНМГ).
- Реовазографія (РВГ).
- Лабораторні дослідження (діагностика цукрового діабету, інтоксикацій та ін.).
При виникненні будь-якого нетипового для вас симптому не зволікайте зі зверненням до лікаря. Що раніше буде поставлений діагноз, тим швидше ви зможете повернутися до якісного життя!