Особливості проведення МРТ при епілепсії

Складнощі діагностики та необхідність проведення МРТ при епілепсії

Епілепсія – це патологічний стан схильності організму до раптового виникнення судомних нападів. Захворювання може бути вродженим або набутим, а дебютувати може в будь-якому віці. Власне епілептичний напад – лише ознака підвищеної нейронної активності, а причини цьому можуть бути зовсім різні. Судомні напади спостерігаються при найрізноманітніших захворюваннях нервової системи та внутрішніх органів. Епілепсія може бути викликана:

  • геномними порушеннями, хромосомними абераціями;
  • тератогенними факторами, що вплинули на розвиток організму у внутрішньоутробному періоді;
  • родовою травмою, асфіксією новонароджених;
  • перенесеними нейроінфекціями;
  • дією алергенів (деяких білків) або токсичних речовин (етанолу, свинцю, ртуті, лікарських засобів);
  • метаболічними порушеннями (гіпоксія, зневоднення, дефіцит вітамінів);
  • перенесеними черепно-мозковими травмами;
  • порушеннями мозкового кровообігу (інсульт, гіпертонічна енцефалопатія);
  • внутрішньочерепними утвореннями і судинними мальформаціями.

Саме через таку поліетіологічність епілепсії її діагностика може зайняти дуже багато часу (іноді навіть роки). Розуміння фактора, що викликає патологічну електричну активність головного мозку, дуже важливе для вибору терапевтичних (а в деяких випадках і хірургічних) підходів до лікування епілепсії. Пошук причини появи судомних нападів завжди включає в себе оцінку клінічних даних, проведення електроенцефалографії і магнітно-резонансної томографії. При ЕЕГ лікар може оцінити характер нападів, однак цей метод не дозволяє ні назвати причину епілепсії, ні правильно призначити лікування. У свою чергу, МРТ показана усім, хто страждає від епілептичних нападів, тому що дає можливість виявити значну частину перерахованих вище причин їх розвитку. У рідкісних випадках, коли і проведення МРТ не дає розуміння причини епілептичних нападів, рекомендують секвенування генома хворого для виявлення спадкових захворювань або генетичних мутацій.

Застосування спеціального протоколу МРТ при епілепсії

Деякі патологічні стани, які послужили причиною появи судомних нападів, можуть бути виявлені при стандартному МРТ головного мозку. Існує також особливий вид обстеження (так званий «епіпротокол»), при якому отримують більш тонкі зрізи структур, що відповідають за генерацію патологічної нейронної активності. Цей вид сканування спрямований на виявлення структурних змін гіпокампальної формації. Вона розташована в медіальній частині скроневої частки головного мозку і включає в себе власне гіпокамп, його підставку (субікулум) і зубчасту звивину. Нейровізуалізація дозволяє виявити етіологічний субстрат епілепсії – наявність і поширеність осередків ураження, некротизацію речовини головного мозку.

Метою МРТ при епілепсії може бути не тільки пошук причини захворювання і підтвердження діагнозу. Це дослідження також інформативне при фармакорезистентному перебігу захворювання. Нерідко навіть кілька спроб корекції дози або зміни препарату не дають бажаного ефекту в зниженні частоти і вираженості нападів. Виявити причину судом, які не піддаються медикаментозній терапії здатне проведення спеціального МР-дослідження в епірежимі. Ще магнітно-резонансна томографія обов’язково показана перед оперативним видаленням вогнища епілептогенезу.