Однією з важливих процедур на етапі діагностики безпліддя у жінок є оцінка фолікулярного резерву. З плином життя в яєчниках зменшується число дозріваючих фолікулів. Це призводить до збою процесу дозрівання яйцеклітини. У більшості випадків зменшення фолікулів залежить від віку жінки. Але в ряді ситуацій цей зв’язок не простежується. Отже, важливо визначити так званий фолікулярний резерв – запас фолікулів у яєчниках.
Фолікулярний резерв безпосередньо взаємопов’язаний з фертильністю жінки – здатністю до зачаття. Тобто, чим більше фолікулів в яєчниках, тим вища вірогідність зачаття при лікуванні безпліддя. Тоді як низький фолікулярний резерв зменшує шанси завагітніти.
Крім лікування безпліддя, дана процедура є обов’язковою для всіх жінок, які планують вагітніти після 35 років. Також її проходять пацієнтки, у яких було діагностовано серйозне пошкодження яєчника внаслідок хірургічного втручання, інфекції або ендометріозу. Проходження хіміотерапії або опромінення також є приводом для оцінки фолікулярного резерву. Процедуру призначають і пацієнткам, у яких в анамнезі є тяжкі аутоімунні захворювання, а також жінкам, у найближчих родичок яких спостерігалася рання менопауза.
У медицині існує кілька способів визначення фолікулярного резерву: активні (фармакологічні проби) і пасивні (гормональні дослідження). Мета у всіх методів одна: отримати точну інформацію про кількість фолікулів в яєчниках. Але одним з найбільш інформативних і безпечних способів є магнітно-резонансна томографія.
Переваги МРТ-оцінки фолікулярного резерву наступні:
- безпечність для пацієнтки;
- можливість об’єктивної оцінки анатомії яєчників;
- метод неінвазивний, тобто не передбачає хірургічного втручання;
- точність – на відміну від УЗД, яке дозволяє підрахувати фолікули розміром 4-5 міліметрів, МРТ дозволяє підрахувати фолікули від 2 мм;
Оцінка фолікулярного резерву за допомогою МРТ вимагає від пацієнтки певної підготовки. По-перше, треба знати, що дослідження буде максимально точним, якщо його проходити в середині менструального циклу. Тому на момент проходження процедури рекомендують порахувати день циклу. По-друге, за три дні до МРТ з раціону харчування слід виключити продукти, що сприяють газоутворенню: газовану воду, бобові, чорний хліб, каву, сирі фрукти та овочі. Рекомендується також приймати сорбенти. Це підвищить точність візуалізації. По-третє, перед обстеженням треба очистити кишечник, а за півгодини до обстеження – прийняти спазмолітичний препарат.
Важливо: оцінка фолікулярного резерву яєчників за допомогою МРТ проводиться без контрастування. Сама процедура займає близько 20 хвилин і досить проста: пацієнтці лише необхідно лежати на спині і зберігати нерухомість.
У Запоріжжі пройти оцінку фолікулярного резерву яєчників за допомогою МРТ можна в діагностичному центрі “Юнімед”. Записатися на дослідження і уточнити всю цікаву для вас інформацію можна за телефонами:
+38 (061) 270-80-85, +38 (050) 320-27-07, +38 (067) 350-27-07