Ми звикли, що ультразвукова діагностика застосовується для виявлення захворювань так званих «м’яких» структур (нирок, печінки, підшлункової залози). Тому направлення на УЗД суглобів, по суті, з’єднання двох кісток, звучить для багатьох пацієнтів незвично. Інша справа рентген суглобів. Але в дійсності «ультразвук» суглобів у багатьох випадках набагато більш інформативний спосіб дослідження, ніж рентген.
За допомогою УЗД проводиться оцінка товщини і структури хряща, що покриває кістку, присутність рідини в суглобі, максимально точно фіксується стан зовнішніх і внутрішніх зв’язок. Також визначається стан інших м’якотканинних структур, розташованих і в порожнині суглоба, і поза нею, у безпосередній близькості від суглоба. При цьому ультразвукове дослідження незамінне не лише при травмах, а й у випадках обстеження пацієнтів, які страждають хронічними захворюваннями. А можливість паралельного обстеження двох парних суглобів дає можливість виключити помилковий діагноз і уникнути недооцінення виявлених діагностом змін. Беззаперечною перевагою ультразвукової діагностики є її безпечність.
У яких випадках слід проходити УЗД суглобів:
– при болю в суглобах, пов’язаному з почуттям тугорухливості;
– при змінах форми суглоба, набряку, ущільненнях м’яких тканин;
– при підозрах на запалення, дегенеративне захворювання або травматичне пошкодження суглоба;
– для відстежування перебігу таких захворювань, як тендовагініт, бурсит плеча, артрит, периартроз, деформуючий остеоартроз;
– для динамічної оцінки ефективності лікування захворювань і травм суглобів;
– для оцінки кількості рідини в суглобі перед проведенням пункції;
– при наявності безперервного м’язового болю;
– при пальпації у м’яких тканинах суглобів об’ємних утворень;
Що стосується травм, то головний плюс ультразвукової діагностики полягає в тому, що вона дозволяє не просто зафіксувати наявність пошкодження, але і визначити його ступінь. І на підставі отриманих даних вибудувати курс максимально швидкого відновлення і реабілітації пацієнта з мінімальною втратою його працездатності.
Особливої згадки заслуговують можливості застосування УЗД при переломах так званих дрібних кісток, які практично не видно при рентген-діагностиці. Як правило, такі травми трапляються в суглобах кисті, стопи, гомілковостопному суглобі, а також в області ліктьового і колінного суглобів. Складність визначення таких ушкоджень за допомогою рентгена може призвести до неефективного і тривалого періоду реабілітації. Тоді як застосування при подібних травмах УЗД не просто обов’язкове – його можливості повинні бути використані максимально. Адже саме від первинної діагностики буде залежати вибір лікування і реабілітації.
Резюмуючи: ультразвукове обстеження суглобів дає можливість на ранній стадії виявити хронічне захворювання, дозволяє прискорити реабілітацію при травматичних ушкодженнях, а також в ряді випадків позбавляє пацієнта від хірургічного втручання та протезування.
У Запоріжжі пройти ультразвукове дослідження суглобів можна в медичному центрі «Юнімед», який має в своєму розпорядженні сучасне діагностичне обладнання. Консультації та запис на прийом за телефонами:
(061) 226-06-10, (061) 270-80-85.