Показники клінічного аналізу крові

Аналіз крові – звична медична процедура. Перший раз ми проходимо її ще в ранньому дитинстві. Причому сама суть і значення цього виду діагностики для пацієнтів досить абстрактні. У цій статті ми розповімо про те, навіщо беруть аналіз крові, які показники визначають, а також про що говорять ті чи інші результати.

Будь-які відхилення, що відбуваються в нашому організмі, відображаються на біологічних рідинах – слині, сечі, крові. При цьому ряд захворювань на ранніх стадіях протікає безсимптомно. Хворий може не помічати початкових змін. А от кров «відчуває», її біохімічні показники реагують на захворювання одними з перших. Таким чином, вчасно здавши загальний аналіз, можна завчасно виявити відхилення в організмі і почати правильне лікування.

Загальний аналіз крові з дослідженням лейкоцитарної формули включає в себе наступні основні показники: гемоглобін, еритроцити, тромбоцити, лейкоцити, лейкоцитарна формула (нейрофіли, еозинофіли, базофіли, лімфоцити і моноцити), ШОЕ.

Трохи докладніше розповімо про кожен з них.

ШОЕ

Швидкість осідання еритроцитів є одним з найбільш популярних лабораторних тестів. Підвищена швидкість осідання свідчить про наявність хронічного чи гострого запального процесу. ШОЕ може підвищуватися при вагітності, інфекційному захворюванні, запальному процесі, анемії, пухлинному утворенні та ін.

Лейкоцити

лейкоциты

Лейкоцити – це білі кров’яні тільця. Основна їх функція полягає в захисті організму від мікробів і чужорідних речовин. Висока кількість лейкоцитів (лейкоцитоз) спостерігається при інфекційних захворюваннях і запаленнях різної локалізації. При цьому підвищення лейкоцитів не завжди свідчить про хворобу – при вагітності, після фізичного навантаження або пережитого стресу їх кількість також зростає.

Стан організму, коли спостерігається знижений вміст лейкоцитів в крові, називається лейкопенією. Причинами цьому можуть бути онкологічні, аутоімунні, деякі інфекційні захворювання, патологія кісткового мозку, прийом медичних препаратів та ін.

Лейкоцитарна формула

При загальному аналізі крові оцінюється не тільки рівень лейкоцитів взагалі, але і відсоткове співвідношення кількості різних видів: нейтрофілів, лімфоцитів, еозинофілів, базофілів і моноцитів. Всі типи лейкоцитів виконують різні функції, в зв’язку з цим, щодо змін пропорцій їх змісту в крові лікар може визначити характер патологічного процесу в організмі хворої людини.

Еритроцити

эритроциты

Головна функція еритроцитів – транспортування і віддача кисню тканинам і органам.

Підвищення кількості еритроцитів спостерігається при патології кісткового мозку, зневодненні, ниркових захворюваннях, нестачі кисню в організмі через легеневі хвороби, серцево-судинні патології або куріння, зниження – при анемії внаслідок втрати крові, нестачі заліза та вітамінів.

Гемоглобін

Гемоглобін – білок, що міститься в еритроцитах. Його головна функція полягає в тому, щоб зв’язуватися з киснем і переносити його до тканин, а також у виведенні вуглекислого газу з організму. Зазвичай, знижений рівень гемоглобіну в крові, можна припустити за зовнішніми ознаками і симптомами – блідість, запаморочення, суха шкіра, швидка стомлюваність. Такий стан часто називають «недокрів’ям» або анемією.

Підвищення рівня гемоглобіну зустрічається рідше і може бути пов’язане зі «згущенням» крові (зневоднення), еритроцитозом, при фізіологічних станах (у жителів високогірних районів, льотчиків, альпіністів, після підвищеного фізичного навантаження, тривалого стресу).

Тромбоцити

тромбоциты

Ці маленькі без’ядерні клітини відіграють головну роль у згортанні крові. Коли відбувається кровотеча, вони, з’єднуючись один з одним, формують згусток, який закупорює пошкоджену стінку судини. Стан, при якому знижені тромбоцити, супроводжується порушенням системи згортання крові і ламкістю капілярів. Не меншу небезпеку становить збільшення їх кількості, що приводить до тромбоутворення в судинах. Порушення норми вмісту тромбоцитів може бути викликане багатьма небезпечними захворюваннями, тому дуже важливо вчасно провести аналіз крові.

Пам’ятайте, навіть при відсутності відчутних симптомів захворювання, лікарі рекомендують здавати кров на загальний аналіз не рідше, ніж раз на рік.