Поліноз: діагностика, профілактика та лікування

Поліноз, також відомий, як сінна лихоманка або сезонний алергічний ринокон’юнктивіт – це досить поширене захворювання, появу якого провокує пилок різних рослин. Виявляється у вигляді алергічних реакцій, вражаючи слизові оболонки верхніх дихальних шляхів (назофарингіт, ларингіт, риніт) і очей (кон’юнктивіт). Захворювання носить сезонний характер. Загострення, як правило, відбувається в період з квітня по серпень.

Серед клінічних симптомів полінозу виділяють почервоніння очей, утруднене дихання, першіння в горлі, чхання, виділення з носа, сльозотеча, кашель. При цьому вищеописана симптоматика може проявлятися і окремо, і в комплексі. Часто захворювання супроводжується головним болем, втратою апетиту, змінами настрою, порушеннями сну.

Діагностика полінозу – це комплексне обстеження, яке може включати загальний і біохімічний аналіз крові, рентгенографію навколоносових пазух, легень, носа, шкірні алергопроби, оцінку функцій зовнішнього дихання (спірографія), визначення загального і специфічного імуноглобуліну Е (IgE).

При аналізі крові, а також відокремлюваного з носа мокротиння, може бути виявлений підвищений рівень еозинофілів (вид лейкоцитів), як прояв захисної реакції на потрапляння в кров чужорідного білка. Найпоширеніша причина еозинофілії – алергія.

При діагностиці полінозу особливе значення мають шкірні проби. Дана процедура проводиться в період, коли немає інтенсивного квітнення і, як наслідок, загострення захворювання.

Важливе значення відіграє і опитування, яке проводить алерголог. Питання, які суттєво допоможуть лікарю визначитися з діагнозом, такі:

– як часто відбуваються загострення;

– чи залежить  самопочуття пацієнта від погоди (суха, вітряна погода оптимальна для поширення пилку);

– чи є у пацієнта перехресна харчова алергія (в цьому випадку поліноз може носити не сезонний, а цілорічний характер);

– чи має місце спадковість, обтяжена по алергічним захворюванням.

Важливо диференціювати поліноз і ГРВІ. Для останніх метеозалежність і сезонність нехарактерні.

0d2c9d785fdb6fe543653b391db17013

При цьому респіраторні інфекції дихальних шляхів проходять через один-два тижні, тоді як загострення полінозу затягується на півтора-два місяці, охоплюючи весь період квітнення рослин.

У ряді випадків терапевт може призначити додаткові консультації ЛОРа, пульмонолога, офтальмолога, дерматолога.

Як відбувається лікування полінозу? Якщо пацієнт звертається до лікаря в гострий період захворювання, то, як правило, призначаються лікарські препарати. Якщо ж візит до лікаря стався заздалегідь, до загострення, то може бути призначена так звана АСІТ – алергенспецифічна імунотерапія. Дана процедура сприяє виробленню переносимості алергенів. Також, дотримуючись ряду правил, можна самостійно зменшити вплив проявів даного захворювання на організм. У період квітнення рослин вікна в будинку слід тримати, по можливості, зачиненими, провітрюючи приміщення лише після дощу. Щоденним ритуалом повинне стати вологе прибирання. Слід уникати використання косметичних засобів, що містять компоненти або екстракти трав. Регулярний, як мінімум два рази на день, прийом душа, а також ретельне промивання носа і очей допоможуть зменшити прояви полінозу.

У Запоріжжі пройти діагностику полінозу можна в медичному діагностичному центрі «Юнімед». Консультацію фахівця можна отримати за телефонами:

(061) 220-10-72, (097) 181-34-34, (066) 181-34-34.