Переваги проведення ПЕТ-КТ у Запоріжжі

Суть методу ПЕТ-КТ

Позитронно-емісійна томографія – це вид досліджень, при якому отримують тривимірні зображення, що показують розподілення радіофармацевтичних препаратів (РФП) в людському тілі. У ПЕТ використовуються ізотопи, що випускають позитрони, наприклад, радіоактивний фтор, укладені в РФП. Ці препарати вводяться в організм, розподіляються, а потім виявляються на діагностичних зображеннях. Інтерес для дослідження представляє унікальний розподіл цих міток. Препарат включається в клітинний обмін глюкози. Значне накопичення РФП відбувається в новоутвореннях, тому що пухлинні клітини мають більш високий метаболізм, ніж звичайні здорові клітини організму. Просторова розподільна здатність при поєднанні ПЕТ і КТ дуже висока. Це дозволяє виявляти навіть утворення невеликого розміру до 4-5 мм і визначати їх злоякісну природу. При цьому РФП виводиться з організму вже в день дослідження, а променеве навантаження для пацієнта не перевищує допустимої норми.

Можливості та переваги позитронно-емісійної томографії

В онкології функціональні зміни можуть передувати морфологічним. Часто більш чутливим є визначення змін функції, а не структури. ПЕТ-КТ більш інформативна в визначенні пухлинного процесу та його стадії. Наприклад, у пацієнтів з метастатичним ураженням лімфатичних вузлів, їх розмір може залишатися нормальним – у такому випадку не обійтися без позитронно-емісійної томографії. Також перевагою ПЕТ є висока контрастність уражень на знімках, що забезпечує їх високу видимість. Гіперметаболічні пухлини дуже помітно відрізняються від навколишніх тканин у багатьох органах. Завдяки цьому можна диференціювати новоутворення від інфекційних процесів. ПЕТ-КТ дуже інформативна у виявленні позалегеневих утворень, які можуть бути пропущені при проведенні звичайного КТ-дослідження. Зпівставлення зображень ПЕТ і КТ допомагає в з’ясуванні точної локалізації патологічного вогнища і дозволяє провести біопсію для патогістологічного підтвердження діагнозу. Також позитронно-емісійна томографія дозволяє розрізняти фіброз або рубцювання від активного процесу, що часом буває важко при рутинній КТ, і вибрати найбільш підозріле вогнище для біопсії. У разі необхідності проведення променевої терапії ПЕТ-КТ дає можливість зменшити розміри опромінюваного поля завдяки поліпшеному визначенню точної локалізації пухлини.

Таким чином, синергічне поєднання методів ПЕТ і КТ – ефективний спосіб раннього виявлення злоякісних новоутворень і контролю динаміки одужання після проведеної терапії. ПЕТ-КТ використовують для діагностики пухлин голови та шиї, раку щитовидної залози, раку легень, новоутворень молочної залози, яєчників, гепатоцелюлярного раку, муцинозних аденокарцином, раку органів сечовидільної системи та пухлин скелетних м’язів. Також за допомогою цього методу виявляють метастатичні ураження кісток і лімфатичних вузлів.

Проведення ПЕТ-КТ у Запоріжжі

В Україні цей метод почав застосовуватися відносно недавно. Проводять його поки що лише в таких містах, як Київ (центри «Центр ядерної медицини», «Феофанія», «LISOD») і Одеса («Медкор-Південь»). На сьогодні вартість такого обстеження становить близько 20 тисяч гривень.

У Запоріжжі поки що немає можливості проводити поєднану ПЕТ-КТ. Це пов’язано з тим, що радіофармпрепарати мають короткий термін зберігання і швидко розпадаються. Щоб їх виробляти, необхідно спеціалізоване обладнання для синтезу радіонуклідів.

Але в зв’язку з високим рівнем онкозахворюваності в регіоні просто необхідно знайти можливість для населення проводити ранню і точну діагностику новоутворень за допомогою цього методу.