МРТ – це один з сучасних та найбільш інформативних діагностичних методів, завдяки якому можна детально дослідити внутрішні органи та тканини. Візуалізація внутрішніх структур досягається за допомогою застосування явища ядерного магнітного резонансу. Основною перевагою такого типу обстеження є безболісність та відсутність вікових обмежень, тож ця процедура дозволяється навіть дітям. Саме тому проведення магнітно-резонансної терапії стало поширеною медичною практикою для досліджень хребта, спинного мозку, органів малого таза, черевної порожнини, а також головного мозку дитини. Таким чином лікар може отримати детальну інформацію про усі структури цього органу, діагностувати травми, а також виявити відхилення від норми, які можуть суттєво вплинути на розвиток дитини.
МРТ: з якого віку роблять дітям?
Клінічні дослідження довели, що МРТ не приносить жодної шкоди для організму як дитини, так і дорослої людини, а також не призводить до ускладнень надалі. Як правило, така процедура проводиться з перших днів життя, обмеження лише в тому, що до 4-5 років дитина не може лежати нерухомо. Опромінення рентгенівськими променями відсутнє, до того ж процедура повністю безболісна та передбачається можливість багаторазового застосування. Принцип роботи томографа базується на створенні високо потужного магнітного поля, яке видає радіосигнали, що фіксуються матрицею, після чого фахівець отримує зображення досліджуваної ділянки на комп’ютерному обладнанні.
Як проводиться МРТ головного мозку дитині?
Дослідження проводиться в окремому приміщенні. Перед проведенням процедури пацієнт має зняти з себе всі металічні предмети, одягти спеціальні вушні затички від шуму та лягти на пересувний стіл, який потім переміщують усередину томографа. Тривалість процедури – приблизно 20-40 хвилин. Результат обстеження можна отримати наступного дня після обстеження.
Оскільки основною умовою проведення МРТ головного мозку є перебування пацієнта у нерухомому положенні, то під час проведення такої процедури дітям раннього віку часто застосовують седацію (приймання заспокійливих препаратів). Рухова активність всередині томографа може призвести до порушень якості зображення.
Як підготувати дитину до МРТ?
Проведення МРТ не передбачає особливих підготовчих етапів. Перед процедурою батьки повинні:
- Обговорити з дитиною важливість, сенс та особливості перебігу процедури.
- Обрати для дитини зручний одяг, на якому відсутні металічні предмети.
- Повідомити лікаря про наявність індивідуальних особливостей, протипоказань, захворювань, алергічних реакцій.
Завдяки здійсненню МРТ лікар може визначити негативні зміни в мозкових структурах, виявити запалення, інфекції, новоутворення, візуалізувати крововиливи та порушення кровообігу, зафіксувати порушення нормального функціонування окремих ділянок мозку, які відповідають за зір, слух тощо. Таким чином проведення МРТ є ефективним для постановки правильного діагнозу та призначення потрібної схеми лікування для усунення наявної проблеми.
Показання та протипоказання до МРТ у дитячому віці
МРТ у дитячому віці призначається лікарем при наявності наступних симптомів:
- Відхилення та затримки у фізичному та розумовому розвитку дитини.
- Часті втрати свідомості, що регулярно повторюються.
- Судоми та епілепсія.
- Порушення слуху та зору.
- Нейроінфекції.
- Зміна поведінки (часті зміни настрою, надмірна емоційність, яка швидко може змінитися апатією).
- Підозра на формування новоутворень.
- Підозра на запальні процеси в голові чи мозку.
- Частий головний біль та запаморочення.
- Черепно-мозкові травми.
Протипоказаннями для проведення такої процедури дітям є:
- Наявність металічних предметів всередині тіла (судинні кліпси, кардіостимулятори, металічні фіксатори, штифти, магнітні імпланти, протези).
- Наявність будь-яких металічних предметів на тілі (слухові апарати, банківські карти, диски, носії інформації, мобільний телефон).
- Надмірна вага тіла (понад 120 кг).
- Клаустрофобія або труднощі з перебуванням у замкненому приміщенні.