Якщо до УЗД органів малого таза і травлення ми вже встигли звикнути, то УЗД судин для багатьох запоріжців залишається загадкою. Але ж цей вид діагностики дозволяє виявити важкі патології на тій стадії, коли ще не пізно вжити заходів щодо позбавлення від недуги.
Застійні явища у венах ніг або варикозне розширення вен нижніх кінцівок – поширена патологія, причиною якої може бути як спадковість, так і спосіб життя (сидячий або, навпаки, робота «на ногах»). До інших чинників ризику відносять звичку ходити на високих підборах, пристрасть до зимових видів спорту. Дуже часто з варикозним розширенням вен стикаються вагітні жінки. Причиною тому служить значно зростаючий обсяг крові, яка циркулює по венах під час виношування плоду.
Тромбоз глибоких вен, який може бути ускладненням варикозу, обганяє його в топ-списку за ступенем ризику для життя. При тромбозі у венах нижніх кінцівок виникають кров’яні згустки, що не дають крові нормально циркулювати. Що найнеприємніше, ці тромби мають властивість раптово відриватися і, потрапляючи у кров’яне русло, закупорювати легеневу артерію, що може призвести до смерті пацієнта.
Облітеруючий атеросклероз вражає судини більшого калібру. Схильні до цього захворювання люди після сорока, які страждають на атеросклероз. А от облітеруючий ендартеріїт, що вважається захворювання курців і має серйозні наслідки у вигляді гангрени і навіть ампутації, навпаки, б’є по дрібних судинах ніг, викликаючи звуження і запалення їх ділянок.
До так званих «дзвіночків», які вказують на те, що саме час пройти діагностику судин нижніх кінцівок, відносяться:
- підвищений артеріальний тиск в комплексі з болем при ходьбі, підвищеною стомлюваністю ніг, а також нічним болем у ногах;
- супутні захворювання, такі, як цукровий діабет, високий рівень холестерину в крові і перенесений інфаркт;
- надлишкова вага;
- набряки на ногах, що з’являються в кінці дня і помітні неозброєним оком;
- безпричинне замерзання ніг;
- судоми і зміна кольору шкіри;
- розширення вен на ногах під час вагітності;
- поява трофічних виразок.
На щастя, сьогодні медикам доступні новітні технології для діагностики судинних захворювань. Так, ультразвукові хвилі візуалізують судини ніг і дають можливість оцінити їх функціональний стан. А ось для того, щоб проаналізувати кровообіг, фахівець направить вас на доплерографію. Ця процедура базується на принципі відображення сигналу, що надсилається датчиком, від формених елементів крові – еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Залежно від швидкості кровоплину, частота відбитого сигналу, що надходить на датчик, змінюється.
Золотим стандартом діагностики захворювань судин нижніх кінцівок є ультразвукове дуплексне дослідження, яке дає інформацію про ступінь звуження і загальний стан стінок артерій, поверхневих і глибоких вен, а також їх клапанів, вказує на присутність тромбів.
УЗД і доплерографія дозволить визначити, з якою патологією – венозною або артеріальною, ви зіткнулися. Завдяки тому, що метод неінвазивний, безболісний і не має протипоказань, вдаватися до нього можна не один раз, спостерігаючи динаміку захворювання або процес післяопераційного відновлення.
Ніякої попередньої підготовки УЗД нижніх кінцівок не вимагає. Тому, ноги в руки – і вперед, на діагностику!
А щоб попередити виникнення захворювань судин нижніх кінцівок, бажано дотримуватися ряду нескладних правил:
- стежити за вагою і не допускати появи зайвих кілограмів;
- назавжди відмовитися від куріння;
- тримати рівень холестерину в крові в допустимих нормах;
- займатися фізичними вправами;
- при появі тривожних симптомів в жодному разі не затягувати зі зверненням до фахівця.
Будьте здорові!