Стеноз хребетного каналу – це патологічний стан, що характеризується звуженням хребетного каналу, що може виникнути в центральній, боковій частині чи в ділянці міжхребцевого отвору.
Таке захворювання виникає через компресію нервових волокон м’якими чи кістковими тканинами. Внаслідок цього виникає неврологічний дефіцит, що проявляється больовим синдром та порушенням чутливості. Локалізація болю залежить від особливостей ураження спинного мозку, проте у більшості випадків така патологія виникає у поперековому відділі хребта.
Стеноз хребетного каналу має поступовий характер розвитку, що дозволяє діагностувати таку патологію вчасно задля уникнення ускладнень.
Як болить спина при стенозі?
Стеноз хребетного каналу полягає у здавленні волокон, що проходять усередині та поширюються на периферічні ділянки тіла. Компресія нервових шляхів супроводжується порушенням їхньої функції за рахунок здавлювання мікросудин, лімфатичних шляхів, що забезпечують ці структури поживними речовинами. Внаслідок цього розвиваються ішемія, набряк, що перешкоджають нормальній передачі імпульсів по вражених волокнах, а хворий відчуває наступні симптоми:
- Біль в ураженій ділянці хребта, що стає інтенсивнішим при фізичній активності, а саме розгинанні, спусканні по сходах, тривалому перебуванні у вертикальній позиції. Разом з тим хворі відчувають полегшення болю при сидінні навпочіпки.
- «Мурашки» по шкірі.
- Порушена чутливість (відчуття холоду, тепла, визначення предметів на дотик).
- Слабкість у м’язах, погіршення моторики та координації рухів.
Чим небезпечний стеноз хребетного каналу?
Стеноз хребетного каналу може призвести до порушення роботи тазових органів, погіршення та втрати рухової активності, паралічу нижніх кінцівок, різких болей у нижніх та верхніх кінцівках.
Причинами виникнення патології є наступні фактори:
- Вроджені аномалії розвитку хребта.
- Травматичні пошкодження хребта.
- Розростання кісткових відростків.
- Сколіоз, лордоз.
- Формування фасеточних суглобів.
- Гіпертрофія зв’язок хребтового стовпа.
- Інфекції, що вражають центральну та периферичну нервові системи.
Також ожиріння, розлади обміну речовин, висока фізична активність, менопауза у жінок підвищують ризик виникнення такої патології.
Як діагностувати стеноз хребта?
Діагностикою стенозу хребта займається лікар-нейрохірург. Фахівець проводить детальний огляд пацієнта, збирає анамнез, аналізує скарги, а також призначає наступні діагностичні дослідження:
- Магнітно-резонансна томографія, за допомогою якої можна детально візуалізувати хребтовий канал та визначити локалізацію здавлення нервових волокон.
- Спондилографія для комплексної оцінки стану хребетного стовпа та кісткових структур.
- УЗД хребта для дослідження стану зв’язок, сухожиль, м’язів, міжхребцевих дисків.
У медичному центрі «Юнімед» у Запоріжжі ви можете пройти якісну діагностику стану вашого хребта, адже ми пропонуємо широкий спектр досліджуваних процедур та гарантуємо точність отриманих результатів.