Чому трапляється «тихий» інсульт і як він залишається непоміченим?
Гострі порушення мозкового кровообігу – перша за частотою причина ранньої інвалідизації і смертності в Україні. Лише 15% випадків припадає на внутрішньомозкові або субарахноїдальні крововиливи (геморагії), а 85% займають ішемії (інфаркти мозку). Саме ішемічний інсульт може протікати безсимптомно у деяких пацієнтів, за що його називають «тихий» інсульт. Не варто недооцінювати небезпеку цього захворювання і його загрожуючі наслідки.
При оклюзії мозкових (або хребетних) артерій атеросклеротичними масами ділянки головного мозку відчувають нестачу кисню та глюкози. Якщо вражені великі судини, відбуваються інфаркти в басейні відповідної артерії, а якщо дрібні (мікроангіопатія) – то трапляються лакунарні інфаркти. В уражених ділянках страждає метаболізм і розвиваються ішемічні процеси. Згодом там настають некротичні зміни. При цьому порушення функцій відбувається поступово, в залежності від того, наскільки компенсоване кровопостачання за рахунок колатералей з непошкоджених судин. Чим краще розвинений колатеральний кровотік і чим довше він формується, тим вища толерантність мозку до порушень кровообігу. Це і пояснює, чому у одних пацієнтів стенози та оклюзії мозкових артерій протікають асимптомно, а у інших призводять до грубих неврологічних порушень.
Симптоми, за якими можна запідозрити «тихий» інсульт
Усім відомо, що якщо у людини раптово спотворилася міміка обличчя, з’явилася асиметрія в рухах кінцівок, то його варто негайно показати лікарю. Які ще симптоми може побачити кожен і зрозуміти, що необхідна термінова медична допомога?
- Головний біль, запаморочення, нудота.
- Хиткість при ходьбі, слабкість у м’язах обличчя або кінцівок, втрата здатності виконувати звичні рухи.
- Розлади зору.
- Порушення чутливості – відчуття оніміння або «повзання мурашок» по шкірі.
- Порушення чіткості мови.
- Складність в позначенні понять, людина не може вимовити знайомі і прості слова, ніби їй важко їх згадати.
Симптоми можуть турбувати протягом декількох днів, а потім і зовсім зникнути, якщо ішемія була динамічною. Але, на жаль, «тихий» інсульт схильний до рецидивів. Ускладнюється серйозність ситуації тим, що якраз молоді та активні люди не звертають уваги на незначне нездужання. Звичайному головному болю не надають значення або неправильно його інтерпретують. Часто захворювання діагностують, вже коли вогнища інфаркту зливаються, ураження мозку стають незворотними і вимагають довгого лікування та реабілітації.
Діагностика порушень мозкового кровообігу
Методи нейровізуалізації є єдиним способом верифікації мозкового ішемічного інсульту (так званий «тихий» інсульт).
У ранні терміни з моменту розвитку захворювання магнітно-резонансна томографія дає можливість встановити його причину. Підібрати надійну терапевтичну тактику. На МРТ підвищення сигналу на тлі ішемічного інсульту спостерігається на кілька годин раніше, ніж гіподенсивні зміни на КТ-зображеннях. Висока контрастність тканин дозволяє діагностувати масивні патологічні процеси в паренхімі мозку. А також знайти невеликі ішемічні вогнища, викликані мікроангіопатією.
Пацієнтам з підозрою на інсульт проводять не лише МРТ головного мозку, але і МР-ангіографію. За допомогою цього дослідження можна побачити оклюзії і стенози мозкових артерій. Оцінити кровотік по ним. Це допомагає чітко визначити ділянку артерії, уражену патологічним процесом. Визначити, чи необхідне консервативне або хірургічне лікування.
Профілактика судинних порушень
В першу чергу необхідне усунення та корекція факторів ризику:
- артеріальної гіпертензії;
- гіперліпідемії;
- цукрового діабету;
- паління;
- вживання алкоголю;
- надмірної ваги;
- сильних емоційних стресів.
Дуже важливо зробити частиною способу життя дозовані фізичні навантаження і здорове харчування з обмеженням солі, тваринних жирів і вуглеводів.