Транзиторна ішемічна атака може здатися легким нездужанням, зважаючи на свою короткочасність і відсутність видимих наслідків після закінчення нападу. Але варто уважніше поставитися до цього захворювання: досить часто це перший дзвіночок, який сигналізує про можливість настання інсульту.
Отже, що ж таке транзиторна ішемічна атака або ТІА, як розпізнати симптоми і не дати їй розвинутися до більш серйозних захворювань?
Транзиторна ішемічна атака (ТІА) – це гострий короткочасний напад, при якому відбувається порушення кровообігу в головному або спинному мозку людини (як правило, симптоматика сходить нанівець протягом 24 годин). На одній із ділянок гілки судини утворюється тромб або відбувається спазм, який заважає процесу кровообігу. Іншими словами, один з каналів, по якому циркулює кров у мозку, тимчасово припиняє свою роботу. Це призводить до миттєвого нападу, що супроводжується нудотою, онімінням кінцівок, порушенням зору та слуху, а також іншими симптомами.
Найчастіше ТІА можна спостерігати у людей старше 55-60 років, які страждають на атеросклероз або артеріальну гіпертонію. У зоні ризику також ті, хто зловживає алкоголем, курінням і не контролює кількість споживання тваринних жирів. Перераховані симптоми можуть проявитися у хворих на цукровий діабет, остеохондроз шийного відділу та різноманітні захворювання серця – миготливу аритмію, міокардіопатію, інфаркт міокарда.
При появі відповідних симптомів слід негайно звернутися до «швидкої допомоги». Щоб встановити точнийдіагноз, потрібно записатися на прийом до невролога, а також пройти кілька обстежень, серед яких – ЕКГ, коагулограма, клінічний і біохімічний аналіз крові. Встановити наявність і ділянку ураження мозку допоможе проходження МРТ.
Якщо ТІА діагностується у людини в молодому віці, і немає явних факторів розвитку інсульту, пацієнта відправляють до невролога для спеціального тестування, щоб виключити васкуліт, диссекцію сонної артерії та інші патології.
Лікування транзиторної ішемічної атаки проводиться у відділенні неврології, всі дії лікарів спрямовані на купірування нападу і профілактику інсульту. Головне завдання полягає у відновленні кровотоку і усуненні наслідків транзиторної ішемічної атаки. Пацієнту призначають лікарські препарати, що покращують кровопостачання мозку і циркуляцію крові. У разі необхідності застосування хірургічних методів для видалення атеросклеротичної бляшки, що значно перекриває просвіт артерії, лікарі використовують каротидну ендартеректомію. Це операція, під час якої робиться надріз в області шиї, перетискається проблемна сонна артерія, в той час, як кров до мозку надходить по протилежній артерії. Після надрізу на стінці артерії, її порожнину очищають від бляшки. Досить часто пацієнтам відкривають ділянку пошкодженої артерії шляхом ангіопластики з використанням катетера з розширюваним балоном на кінці.
Профілактикою ТІА послужить дотримання дієти, регулярне виконання фізичних вправ, скорочення кількості вживаного алкоголю, а також відмова від куріння. Важливо відстежувати свій фізичний стан і при наявності інших патологій, своєчасно звертатися за медичною допомогою і регулярно проходити обстеження.
Приблизно кожна п’ята людина, який переживає ТІА, з часом, переносить ішемічний інсульт. Завдяки профілактичним заходам, а також своєчасній діагностиці та лікуванню захворювання, можна запобігти розвитку повномасштабного інсульту і вберегти здоров’я від катастрофічних наслідків.