На сьогоднішній день ультразвукова діагностика (УЗД) є одним з провідних діагностичних методів, який застосовують у медицині для візуалізації внутрішніх органів і тканин поруч із КТ, МРТ.
УЗД застосовується для виявлення захворювань нирок, щитовидної залози, органів малого таза, органів черевної порожнини, молочних залоз, серця, лімфатичної системи, судин, суглобів. Також УЗД поширений в акушерській та педіатричній практиці.
Під час УЗД крізь організм пацієнта проходять високочастотні звукові хвилі. При цьому вони по-різному відбиваються від різних тканин організму. Ця різниця відображених швидкостей і лежить в основі методу. Апарат УЗД, завдяки спеціальному датчику генерує, а потім і вловлює ці відображення і формує картинку на основі складних математичних розрахунків.
Найчастіше дослідження проводиться в положенні пацієнта лежачи на кушетці. На обстежувану ділянку наноситься спеціальний гель, що забезпечує акустичний контакт датчика зі шкірою. Лікар бере в руки УЗД-датчик і переміщує його по тілу пацієнта. Після дослідження гель легко видаляється серветкою і не залишає слідів на одязі. Процедура повністю безболісна.
Процедура ультразвукової діагностики (УЗД) абсолютно безболісна, неінвазивна, безпечна і не має нічого спільного з шкідливим для організму випромінюванням. Це дозволяє проходити УЗД стільки разів, скільки необхідно, а також дає можливість відстежувати динаміку внутрішніх процесів і змін.
Загалом більшість УЗ-досліджень не вимагає попередньої підготовки. У більшості випадків достатньо лише присутності пацієнта. Так, не вимагає підготовки ультразвукове дослідження нирок, щитовидної залози, мошонки, судин, суглобів, м’яких тканин.
Але при обстеженні ряду органів деякі попередні приготування все-таки необхідні.
Наприклад, при підготовці до УЗД органів черевної порожнини слід за 28 годин до обстеження виключити з раціону буряк, капусту, чорний хліб, бобові, молочні продукти, газовані напої — тобто все те, що викликає газоутворення.
Загалом ультразвукову діагностику (УЗД) печінки, жовчних проток, селезінки, підшлункової залози, жовчного міхура рекомендується робити вранці і натщесерце. У разі, коли дослідження заплановане на другу половину дня, можливий легкий сніданок. При цьому інтервал між прийомом їжі і дослідженням повинен бути не менше 6-8 годин.
Ультразвукове дослідження органів малого таза у жінок, якщо воно проводиться трансвагінально, не вимагає додаткової підготовки. Досить спорожнити сечовий міхур. Якщо ж ультразвукова діагностика (УЗД) робиться трансабдомінально, тобто прямо через живіт, то за годину до процедури необхідно випити літр води без газу. Дослідження треба проводити при наповненому сечовому міхурі.
Перед УЗД простати і сечового міхура чоловікам необхідно також прийти на дослідження з помірно наповненим сечовим міхуром (попередньо, орієнтовно за годину до часу дослідження, випити 0,5-0,7 літра негазованої води). Бажано утриматися від сечовипускання за годину-півтори до дослідження.
Оптимальний час для УЗД молочних залоз — 5-7 день менструального циклу (I фаза).