Ультразвукова оцінка фолікулярного резерву яєчників: кому показано це дослідження?

З якою метою проводиться ультразвукова оцінка фолікулярного резерву яєчників?

Метод УЗД широко застосовується в гінекологічній і акушерській практиці завдяки тому, що він не пов’язаний з радіаційним впливом і може проводитися необмежену кількість разів для відстеження стану внутрішніх органів жінки і спостереження за розвитком плоду. Ультразвукова фолікулометрія – це безпечний, неінвазивний і доступний метод об’єктивної оцінки оваріального резерву та динаміки зростання фолікула.

Фолікулярний запас розташований в яєчниках з народження, витрачається щомісяця протягом репродуктивного періоду і не відновлюється. Саме тому до планування вагітності необхідно підходити усвідомлено. При УЗД фолікули визначаються як дрібнокістозні структури в товщі яєчника і в залежності від фази менструального циклу досягають до 2,5 см в діаметрі. У нормі в перші дні менструального циклу в яєчнику виявляється кілька фолікулів у вигляді кіст діаметром 4-6 мм. Після 10 дня циклу один з фолікулів стає домінатний і збільшується в діаметрі до 10 мм. Це так званий «Грааф» фолікул. Далі його розмір збільшується у лінійній залежності на 2 мм у добу і до моменту овуляції досягає вже 18-25 мм. При цьому одночасно з ростом домінатного фолікула інші фолікули зменшуються. Після овуляції “граафів” фолікул зникає з поля зору або значно зменшується в розмірах. Розірвавшись фолікул потім перетворюється в жовте тіло, яке продукуватиме прогестерон і при настанні вагітності забезпечує вироблення гормонів до тих пір, поки цю функцію не візьме на себе плацента (до 14-15 тижня).УЗИ сердца

Якщо цей фізіологічний механізм порушений, наприклад, при фолікулярній дисфункції, може статися передчасне перетворення фолікула в жовте тіло (лютєїнізация). Або він збільшується в розмірах, але овуляція не настає і може сформуватися фолікулярна кіста.

Кому показана ультразвукова оцінка фолікулярного резерву яєчників?

В першу чергу фолікулометрія проводиться у пацієнток з підозрою на неможливість зачаття. УЗД дозволяє диференціювати нормальну періодичну ановуляцию (яка може зустрічатися у абсолютно здорових жінок і є абсолютно фізіологічною) від істинного ендокринного безпліддя (хронічної ановуляції). Ультразвукове дослідження дає можливість виявити, на якій стадії відбувається порушення дозрівання фолікула, щоб застосувати найбільш ефективні терапевтичні методи.

Також визначення репродуктивного потенціалу показано при плануванні вагітності жінкам, у яких в родині були випадки безпліддя або ранньої менопаузи, які мають аутоімунні захворювання або перенесли інфекції придатків.

Також під час лікування репродуктивних порушень при штучній стимуляції овуляції дуже важливо контролювати стан яєчників. Це необхідно для того, щоб не допустити їх гіперстимуляцію і визначити кількість дозріваючих преовуляторних фолікулів. Дане завдання успішно вирішується шляхом УЗ-моніторингу – фолікулометрія, яка дозволяє точно оцінити процес лікування безпліддя і робити своєчасні заходи. При виникненні надмірно великої кількості преовуляторних фолікулів припиняється стимуляція овуляції.

В яких випадках може знадобитися повторна фолікулометрія в межах 1 циклу?

Первинна фоллікулометрія проводиться до десятого дня менструального циклу. Повторні дослідження дозволяють безпосередньо контролювати процес дозрівання фолікула і визначити день овуляції.