Ультразвукове дослідження оптимальне при діагностиці захворювань підшлункової залози, оскільки саме воно детально бачить структуру органу. Це перша процедура, на яку після первинного огляду лікар відправляє пацієнта, що має відповідні симптоми.
Чому інші методи дослідження менш популярні? Рентгенографія, часто використовувана як первинний метод діагностики різних патологій, підшлункову, що складається з м’яких тканин, просто не бачить. Рентген-промені проходять крізь неї. Магнітно-резонансна томографія візуалізує підшлункову точніше, ніж УЗД, але МРТ на порядок дорожче і тому найчастіше використовується як заключне, уточнююче обстеження. Тоді як УЗД не лише простий і інформативний, але і найдоступніший (в усіх сенсах) метод дослідження.
Паралельно з “ультразвуком” пацієнтові також необхідно здати біохімію крові на визначення альфа-амілази – ферменту, рівень якого збільшується при патологіях підшлункової залози.
Основні показання до дослідження підшлункової залози такі:
– дискомфорт і больові відчуття в лівій верхній частині живота, часто виникаючі після їжі і віддаючі в спину;
– відстеження стану підшлункової залози після панкреатиту або іншого, діагностованого раніше, захворювання залози;
– відхилення в результатах біохімічного аналізу крові, виконаного у зв’язку з іншими захворюваннями;
– результати інших досліджень дозволяють припустити порушення в роботі підшлункової залози;
– нудота, порушення дефекації та ін.
Дуже часто УЗД підшлункової залози проводиться в рамках діагностики хвороб черевної порожнини. І навіть, якщо симптоматика чітко вказує на збої в роботі саме підшлункової залози, фахівець, який проводить обстеження все одно огляне і інші органи, які знаходяться в безпосередній близькості. Так відбувається тому, що розташовані в межах черевної порожнини органи взаємопов’язані один з одним, і патологічні процеси, що розвинулися в одному органі, можуть поширитися і на сусідні. Наприклад, запалення жовчного міхура може викликати реактивний панкреатит, тоді як при пухлинних процесах підшлункової залози може спостерігатися порушення виведення жовчі. Тобто, ще одне свідчення до “ультразвуку” підшлункової залози – присутність ознак патологій органів, що знаходяться в безпосередній близькості від неї.
Як підготуватися до УЗД підшлункової залози?
Щоб процедура обстеження підшлункової залози була максимально результативна, від пацієнта потрібні певні підготовчі дії. За 2-3 дні до обстеження слід почати дотримуватися дієти. В першу чергу, рекомендовано відмовитися від продуктів, що викликають здуття – гази в кишечнику ускладнюють візуалізацію при УЗД. Це молоко, капуста, бобові, солодощі, житній хліб, газована вода. Для посилення ефекту від такої дієти можна паралельно приймати сорбенти, які стримують утворення газів. Безпосередньо в день процедури слід взагалі відмовитися від їжі.
Як проходить дослідження?
Процедура займає близько 10-15 хвилин. Під час УЗД підшлункової залози пацієнт лежить на спині. На прохання лікаря обстежуваний робить глибокий вдих і затримує дихання. Лікар, попередньо нанісши на шкіру гель, що поліпшує ехосигнал, водить по животу датчиком. Якщо через фізіологічні особливості організму доступ до залози утруднений, може послідувати прохання лягти на бік. Разом з підшлунковою залозою під час УЗД відбувається огляд селезінки, печінки, інших органів черевної порожнини, а також ключових судин. Після завершення дослідження пацієнт отримує висновок, який передає лікарю для встановлення точного діагнозу.
У Запоріжжі УЗД підшлункової залози можна пройти в медичному центрі “Юнімед”. Отримати консультацію, а також записатися на дослідження можна за наступними телефонами:
(061) 226-06-10, (097) 218-23-23, (066) 218-23-23.