Зазвичай, на планове ультразвукове дослідження майбутні мами приходять тричі за період вагітності: з 10 по 14, з 20 по 22 і з 30 по 32 тижні. Однак, в разі, якщо у акушера-гінеколога виникають сумніви, або в анамнезі жінки були випадки невиношування, перше УЗД може бути призначено і на 6-8 тижні.
Головним чином, перше УЗД підтверджує початок фізіологічної вагітності і виключає позаматкову, визначає її термін (що особливо важливо при нерегулярних менструаціях), багатоплідність, а також інформує про місце прикріплення плодового яйця і стан ембріона.
Незважаючи на поширені упередження до проведення цієї процедури з боку багатьох батьків і сумнівів, що стосуються «за» і «проти», безумовний плюс УЗД під час вагітності – виявлення грубих вад розвитку, за яким слід призначати консультації генетика і ряд додаткових досліджень.
У першому триместрі УЗД проводять за допомогою абдомінального або вагінального датчиків. Останній дозволяє точніше визначити вагітність на ранньому терміні.
Вдруге вагітним призначають проходження УЗД, коли вже можна детальніше вивчити будову плода, знову ж таки , щоб виключити вроджені вади. Паралельно з цим, лікар визначає тонус матки, оцінює кількість амніотичної рідини, положення плаценти і пуповини. На цьому терміні до особливої радості батьків можна визначити стать дитини.
Третє ультразвукове дослідження дає можливість виявити ризик настання передчасних пологів, а також визначити вроджену ваду серця, що дозволяє, при необхідності в найкоротші терміни після пологів зробити дитині життєво важливу операцію (в перші дні або навіть години життя новонародженого). До того ж, під час третього УЗД медики, як правило, проводять доплерометричне дослідження – визначають гемодинаміку судин пуповини, плоду і матки.
УЗД в останні тижні вагітності допомагає остаточно обрати тактику ведення пологів в залежності від положення плаценти і плода, його ваги і кількості навколоплідних вод (маловоддя або багатоводдя може виявитися симптомом вірусу або інфекції). Так, показаннями до кесарського розтину є обвиття пуповиною і тазове передлежання плода. В іншому випадку, існує серйозна загроза життю дитини.
ФАКТ. Майбутні мами, з настороженістю відносяться до УЗД, часто апелюють до того, що ця процедура не подобається самому малюкові: він «ховається», не даючи розглянути себе лікареві. У свою чергу, прихильники методу відзначають: плід зовсім не намагається сховатися від шкідливих ультразвукових хвиль. Подібна поведінка може бути пов’язана з емоціями мами і дотиками датчика до живота.
Як підготуватися до УЗД?
За пару днів до дослідження фахівці радять виключити з раціону продукти, що викликають здуття: бобові, капусту, виноград, горіхи, газовану воду, чорний хліб. Якщо вам будуть робити УЗД за допомогою абдомінального датчика, перед процедурою, як і перед проведенням ультразвукового дослідження органів малого таза, необхідно наповнити сечовий міхур, випивши до півлітра води без газу.
У разі необхідності, лікар може призначити додаткові УЗ дослідження, крім перерахованих вище планових.
Незважаючи на думку противників УЗД-діагностики під час вагітності, значення цієї процедури у виявленні патологій у багато разів перевершує гіпотетичні загрози. Наукових доказів негативного впливу ультразвукової хвилі на ембріон і плід, на сьогодні, немає. Особливо, нехтувати цим видом дослідження не можна у випадках, якщо є скарги, які є потенційною загрозою невиношування.