Про можливість отримувати кольорові зображення при МРТ заявив колектив співробітників американського Національного інституту стандартів і технологій. Дослідники підкреслюють, що кольорові знімки дадуть можливість лікарям отримувати більше інформації про стан систем і внутрішніх органів пацієнта. В основі нової технології – використання спеціальних мікромагнітів різноманітної конфігурації.
Як відомо, основний принцип роботи магнітно-резонансного томографа базується на властивості атомів водню створювати електромагнітні сигнали. Для цього навколо атомів водню необхідно створити магнітне поле високої напруженості. Апаратура фіксує ці коливання, і перетворює на чорно-біле зображення. При цьому насиченість сірого кольору залежить від концентрації води в досліджуваній структурі.
Але американські дослідники вирішили «розфарбувати» чорно-білі знімки за допомогою спеціально створених магнітних мікрочастинок, діаметром від 2 до 10 мікрометрів. Мікрочастинки – це металеві диски, розділені немагнітною речовиною. При попаданні частинок в досліджуване середовище мікромагніти змінюють частоту радіохвиль. Ця зміна пропорційна відстані між магнітними дисками.
При взаємодії мікромагнітів із речовинами, які накопичуються в тих чи інших тканинах організму (наприклад, у тканинах ракових пухлин), виникає ефект випускання радіохвиль заданої частоти. Далі спеціально розроблений софт обробляє цей радіосигнал і трансформує різночастотні радіохвилі в кольори.
На даний момент дослідники виділяють кілька переваг кольорової МРТ. Наприклад, тканини органів черевної порожнини візуалізуються в майже природних кольорах, які визначаються їх унікальним поєднанням біофізичних характеристик і текстур. Кольорові зображення будуть більш інформативними і при дослідженнях патологій головного мозку. Також колір дозволяє краще диференціювати і охарактеризувати кісти яєчників.
На даний час технологія знаходиться на стадії тестування. До моменту, поки кольорове МРТ стане загальнодоступним способом діагностики різних захворювань, їй ще належить пройти ряд лабораторних експериментів. Однією з перешкод є той факт, що для виробництва мікромагнітів використовується нікель, метал, як відомо, токсичний для людського організму. Однак американські вчені впевнені, що цей факт не стане перешкодою для впровадження технології в медичний ужиток. В майбутньому нікель планують замінити на інший магнітний матеріал, що не володіє токсичною дією на організм. Дана технологія може істотно допомогти лікареві в діагностиці різних захворювань.