Навіщо робити посів із зіву та носа з визначенням чутливості до антибіотиків?

Забір біоматеріалу з горла (зіву), носа і носових пазух дозволяє визначити, які саме мікроби та бактерії населяють слизові оболонки. Даний аналіз незамінний у ряді випадків. По-перше, звичайно ж, для встановлення причин серйозних захворювань ЛОР-органів. Мазок робиться при захворюваннях, обумовлених бактеріальною інфекцією. Це синусит, риніт, тонзиліт, епіглотит і фарингіт. По-друге, дуже часто бактерії, що розвиваються в горлі і носі, здатні викликати серйозні захворювання в інших органах. Так, мазок з носа і горла – це обов’язковий аналіз, який призначається людям, у яких часто розвиваються фурункули. Їх викликають штами золотистого стафілокока, здатного заселяти слизову горла і носа і поширюватися з цих областей на шкіру.

Ще одне важливе завдання мазка з горла і носа – визначити чутливість збудників інфекційних захворювань до антибіотиків. На жаль, все більше бактерій набувають високої резистентності (опірності) до антибіотиків, що робить стандартні схеми лікування неефективними.

Посів же дає можливість зрозуміти:

  • наскільки в даному конкретному випадку ефективні препарати, які приймає пацієнт;
  • визначити ефективність нових ліків;
  • в цілому контролювати ситуацію з поширенням проблеми антибактеріальної резистентності.

Існує два основні підходи до призначення антибактеріальної терапії – емпіричний та етіотропний. Розглянемо плюси і мінуси обох методів.

При емпіричному призначенні препаратів лікар враховує загальну епідеміологічну інформацію про стійкість бактерій на даній території, природну чутливість збудника, а також дані про його резистентність. Цей метод дозволяє оперативно почати протимікробну терапію.

При етіотропному призначенні терапія проводиться лише після аналізів – ідентифікації збудника і визначення його чутливості до антибіотиків. Тобто лікування починається не настільки оперативно, як при емпіричному призначенні, зате істотно підвищується його ефективність.

Сама процедура не вимагає особливої ​​підготовки. Забір біоматеріалу проводиться натщесерце. Або ж через 2 години після останнього прийому їжі. За два дні перед процедурою заборонено користуватися протимікробними спреями, мазями для носа, засобами для полоскання. Мигдалики заборонено обробляти розчином Люголя. Більш того, для того, щоб підвищити результативність процедури, не рекомендують попередньо навіть чистити зуби і полоскати рот.

При взятті мазка із зіву важливо стежити, щоб стерильний тампон, яким проводять забір, не торкнувся язика і губ. Для цього необхідно широко розкрити рот, а фахівець, що здійснює забір, притисне язик шпателем. Мазок береться тільки з глотки, з обох мигдаликів. Якщо на мигдаликах присутні видимі нальоти, то зішкріб береться в першу чергу з запаленої області.

У Запоріжжі посів із зіву та носа з визначенням чутливості до антибіотиків проводять в медичному центрі «Юнімед». На базі філій центру (Оріхівське шосе, 10 і проспект Маяковського, 11) працюють пункти забору біоматеріалів. Лабораторії, з якими співпрацює центр, мають у своєму розпорядженні найсучасніше обладнання, що дозволяє виключити вплив зовнішніх умов і людського фактора на процес дослідження, а значить і максимізувати точність результатів аналізів.

Консультації за телефонами:  +38 (061) 220-10-72, +38 (066) 181-34-34, +38 (097) 181-34-34