Часто болить шия? На жаль, це означає, що ви стали одним з 67% людей, які періодично або регулярно страждають від цієї проблеми. А хоча б декілька разів у житті від болю в шиї страждала кожна людина. Дуже часто біль у шиї викликаний не якимись серйозними патологіями або захворюваннями, а просто поганими звичками, давно засвоєними і багаторазово повторюваними людиною.
Звичайно, якщо біль у шиї гострий або не проходить тривалий час, то це серйозний привід звернутися до лікаря, а також пройти МРТ обстеження, щоб виключити багато діагнозів.
Але перш за все ознайомтеся зі списком звичок, які найчастіше викликають біль у шиї. Можливо, в одній із них (або навіть у декількох пунктах) ви впізнаєте себе?
Порушення постави через сидячу роботу
Одна з найбільш частих причин, які породжують біль у шиї та спині. Не секрет, що переважна більшість сучасного суспільства – раби стільця і комп’ютера ще з дитинства. Іноді шкільні та студентські роки вдається «проскочити» без серйозних порушень постави. А ось офісна робота стає куди більш суворим випробуванням для хребта.
Коли людина день у день просиджує за столом і комп’ютером в офісі, навіть найуважніші і педантичні люди починають забувати про культуру праці, організацію ергономічного робочого місця та інші необхідні принципи. Неправильне положення тіла, згорблена спина, постійно опущена голова (якщо монітор знаходиться нижче рівня очей) і напружені м’язи шиї, тиск на шийні хребці – і це далеко не все, що призводить до болю в шиї!
Можливо, вам варто переглянути організацію свого робочого простору. Наприклад, монітор легко можна підняти до рівня очей за допомогою спеціальної підставки. Незручний стілець теж можна (і потрібно!) змінити. І не забувайте кожну годину вставати з-за столу і протягом хоча б кількох хвилин робити легку розминку. Якщо ви – трудоголік, то ставте будильник, щоб не пропускати розминку.
Надмірне захоплення своїм смартфоном
Можливо, цей пункт здасться дивним, але залежність від смартфона стала хворобою XXI століття. І не тільки через психічні розлади і тунельний синдром.
Справа в тому, що постійно дивлячись на екран телефону, люди рідко здогадуються, що його потрібно піднімати на рівень очей. Інакше, постійно дивлячись вниз, ви напружуєте м’язи шиї, якій потрібно утримувати голову вагою близько 4-5 кг.
Оскільки смартфоном ми користуємося не тільки по необхідності, але і просто для серфінгу соцмережами протягом усього дня, момент, коли виникне біль в шиї – лише питання часу.
Неправильна поза для сну
У правильній позі для сну найважливіше – положення вашої шиї і всього хребта.
Як показує лікарська практика, найчастіше від болю в шиї страждають любителі спати на животі. В цьому випадку голову доводиться неприродньо вивертати в сторону або закидати назад, адже спати всю ніч, втупившись носом у подушку, не вийде через ризик задихнутися.
Оптимальними позами для сну вважаються положення тіла на боці або на спині. Однак, щоб в цих позиціях шия знаходилася в природному положенні, її потрібно підтримати правильною подушкою і матрацом.
Неправильно облаштоване спальне місце
Цей пункт нерозривно пов’язаний з попереднім.
Кращий варіант – пружний ортопедичний матрац і така ж подушка. У будь-якому випадку, варто відмовитися від занадто м’яких подушок і матраців, в які тіло «провалюється».
Не варто споруджувати гірку з подушок, адже на ній доводиться спати напівсидячи. У цьому випадку підборіддя практично притискається до грудей і напружується шия. На ранок, після такої «королівської опочивальні» біль у шиї гарантований.
Шкідливі звички
Багатьом здається, що паління і вживання алкоголю мало пов’язані з виникненням болю в шиї.
Однак куріння тютюну підвищує ризик розвитку дегенеративних захворювань міжхребцевих дисків і погіршує еластичність кровоносних судин. В результаті, погіршення кровопостачання хребців і дисків на тлі їх підвищеної крихкості і пункту про сидячу роботу може призвести до стиснення або гриж дисків шийного відділу. А це – дійсно сильний біль в шиї.
Алкоголь, крім шкідливого впливу на судини і кісткову тканину, має ще один неприємний ефект. Коли людина твереза, протягом ночі вона ворушиться і не раз змінює позу, відчуваючи найменшу незручність для тіла. Коли ж людина п’яна, вона спить нерухомо всю ніч в будь-якій позі, навіть найбезглуздішій і некомфортній для тіла. Звичайно ж, на ранок затерплі м’язи гарантують біль у шиї і не тільки.
Пасивний спосіб життя
Якщо у вас сидяча робота – вам необхідні фізичні навантаження кілька разів на тиждень. Це знають всі, але не всі виконують.
Гіподинамія уповільнює метаболізм всього організму, в тому числі і клітин хребта. В результаті навіть природні для нього руху при рідкісному і різкому виконанні стають небезпечними.
Підійде будь-який вид помірної фізичної активності, який викликає радість. Це біг або спортивна ходьба, танці, плавання, велосипед, пілатес або йога. Три заняття на тиждень по годині дозволять забути про дискомфорт, якщо у вас біль в шиї, викликаний саме пасивним способом життя.
Однак будьте обережні і не впадайте в іншу крайність. Якщо вирішили почати займатися спортом, не варто відразу намагатися поставити особистий рекорд. Нарощуйте темпи поступово, щоб не пошкодити не звиклі до навантажень м’язи, суглоби і хребет.
Важкі сумки
Жарти про те, що в жіночій сумці можна знайти навіть велосипед, смішні до пори до часу. Доки не з’являється фізичний дискомфорт і біль у шиї.
Багато жінок грішать тим, що носять у своїй неосяжній сумці буквально половину квартири. В результаті страждає постава, м’язи шиї і спини. При цьому допустима вага навантаження перевищена. Ця вага постійно припадає лише на одне плече, викликаючи дисбаланс.
Вихід простий. Варто купувати сумки з широкими зручними ременями і носити їх почергово на різних плечах. А якщо йдете за покупками, краще брати з собою хороший ергономічний рюкзак, щоб рівномірно розподілити вантаж на спині і плечах.