Артеріальна гіпертензія – одне з найбільш частих кардіологічних захворювань серед дорослого населення світу. Тривале підвищення артеріального тиску (більше 140 на 90 мм рт.ст.) часто в народі також називають гіпертонією.
За статистикою, 1,5 мільярда населення Землі страждають від цієї хвороби. При цьому практично половина (45%) не знають про свій діагноз. Тим часом, артеріальна гіпертензія дуже небезпечна, тому що може призводити до інфарктів, інсультів і ниркової недостатності.
Хто попереджений, той озброєний! Тому давайте розберемося в причинах виникнення гіпертензії, симптомах, можливих ускладненнях і методах діагностики.
Причини артеріальної гіпертензії
Точні причини виникнення хвороби часто залишаються невідомими. Однак є ряд чинників, які значно збільшують ризик розвитку захворювання і можуть послужити «спусковим гачком».
Серед провокуючих гіпертензію факторів:
- Вікові зміни судин
- Спадковість
- Шкідливі звички (куріння і надмірне вживання алкоголю)
- Нездорове харчування (особливо зловживання сіллю) і ожиріння
- Зловживання кофеїном (кавою і енергетичними напоями)
- Нестача фізичної активності
- Хронічні стреси
- Вади серця
- Ниркові захворювання
- Гормональні порушення
- Ускладнення при вагітності (наприклад, пізній токсикоз)
- Побічні ефекти деяких лікарських засобів (наприклад, протизаплідних таблеток)
Також відомо, що частіше діагноз «артеріальна гіпертензія» ставлять чоловікам.
І, до речі, хоча проблеми з підвищеним тиском вважаються долею людей зрілого віку (старше 45 років), гіпертензію можуть діагностувати і у молодих людей. Для молоді різкі аномальні скачки тиску ще небезпечніші, ніж для літніх людей!
Складність постановки діагнозу в тому, що артеріальна гіпертензія дуже часто протікає практично безсимптомно. В такому випадку хворобу виявляють практично випадково при вимірюванні артеріального тиску.
Можливі симптоми гіпертензії:
- Головні болі
- Запаморочення
- Миготіння «мушок» перед очима
Однак подібні симптоми можуть бути ознакою інших хвороб – не обов’язково артеріальної гіпертензії.
Пускати хворобу на самоплив ні в якому разі не можна! Адже наслідки можуть бути дуже сумними. Серед можливих ускладнень артеріальної гіпертензії – ниркова і серцева недостатність, стенокардія, ураження периферичних артерій, порушення зору, інсульт, інфаркт міокарда. Вони можуть призвести до інвалідності людини і навіть до летального результату.
Якщо людина помічає у себе навіть поодинокі випадки різкого підвищення тиску і поганого самопочуття, варто відразу звернутися до лікаря.
Артеріальна гіпертензія – діагностика
Діагностика гіпертензії починається з простого вимірювання артеріального тиску (бажано на обох руках). У рідкісних випадках тиск на різних руках може відрізнятися (різниця до 10 одиниць вважається нормою). Для більш точних результатів тиск вимірюють вранці і ввечері в спокійному стані.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, усі результати понад 130/80 мм рт.ст. можуть вважатися артеріальною гіпертензією.
Однак організм кожної людини індивідуальний, тому остаточний вердикт може винести лише лікуючий лікар-кардіолог. Він вивчає анамнез хворого і призначає йому додаткові обстеження для підтвердження діагнозу. Серед них можуть бути ліпідограма, УЗД судин голови і шиї, МРТ.
Ліпідограма (біохімічний аналіз крові на рівень ліпідів, тобто жирів) дозволяє оцінити, чи є у пацієнта порушення жирового (ліпідного) обміну, тому що вони часто є винуватцями розвитку подібних захворювань.
УЗД судин голови та шиї (доплерографія) – незамінний метод діагностики при артеріальній гіпертензії. Він дозволить оцінити стан стінок судин (товщину стінок, еластичність), швидкість і напрямок кровотоку.
МРТ головного мозку дозволяє виявити патології в діяльності мозку, які неможливо виявити іншими діагностичними методами. При МРТ можна відстежити стан мозкових відділів і судин, проблеми з внутрішньочерепним тиском і навіть інсульт на ранній стадії.
Щоб уникнути артеріальної гіпертензії, потрібно намагатися вести здоровий і активний спосіб життя. Своєчасні профілактичні візити до лікаря також обов’язкові. При погіршенні самопочуття тим паче не можна відкладати відвідування лікаря! Будьте здорові!