Намагаючись досягти максимального комфорту, людина відвідує басейни, оточує себе технологіями примусової вентиляції, кондиціонерами, зволожувачами. Всі ці системи пов’язані з наявністю прісної води, а це середовище природного проживання бактерій під назвою легіонела. Саме з активним використанням кондиціонування в останні роки різко зросла кількість спалахів легіонельозу. Для людини, крім високого ризику банальної застуди, через сидіння під потоком холодного повітря, ці прилади ховають у собі більш серйозну небезпеку. В системі охолодження кондиціонера накопичується конденсат, який під сонячними променями нагрівається до високої температури, створюючи сприятливі умови для життєдіяльності легіонели. Збудник цього захворювання – бактерія Legionella pneumophillia. Для того, щоб відбулося інфікування, необхідно вдихнути воду у вигляді дрібнодисперсного аерозолю, що містить дану патогенну бактерію. У медицині не зареєстровані випадки передачі легіонельозу від людини до людини, зараження можливе лише при контакті з водою, що містить Legionella pneumophillia. Однак, якщо задуматися, скільки офісів і житлових приміщень обладнано кондиціонерами, загроза виглядає досить переконливо. Легіонела поширена по всій земній кулі, але в економічно розвинених країнах зустрічається набагато частіше. Особи середнього та похилого віку найбільш схильні до цього захворювання, причому чоловіче населення хворіє в 2,5 рази частіше жіночого. Зниження імунітету, куріння, сильний стрес, наявність хронічних і онкозахворювань є факторами, що призводять до зараження.
Дихальні шляхи людини служать вхідними воротами для проникнення інфекційного агента. Інкубаційний період триває від 2 до 10 днів. Інфекціоністи виділяють кілька форм захворювання: хвороба легіонерів, лихоманка Форт-Брагг, понтіакська лихоманка та інші клінічні форми.
Хвороба легіонерів або легіонельозна пневмонія найбільш поширена і вивчена. Симптоми захворювання починаються гостро з появи вираженої слабкості, інтенсивного головного болю, втрати апетиту, іноді діареї. На початковому етапі немає ознак ураження дихальних шляхів. Через добу від початку появи перших симптомів, відбувається різке підвищення температури тіла до 39-40 градусів за Цельсієм, задишка і сильний сухий виснажливий кашель. Деякі пацієнти скаржаться на кровохаркання, болі в м’язах і суглобах. У рідкісних випадках можливі дезорієнтація в просторі, марення, галюцинації. У 30% випадків дихальна недостатність може призвести до смертельного результату.
Головне завдання медиків – не втратити дорогоцінний час і встигнути призначити правильне лікування ще на ранньому етапі захворювання, тоді шанси на одужання досить великі. І тут незамінним помічником лікаря виступає лабораторна діагностика. Вона дає можливість виявити в біологічних рідинах Legionella pneumophillia, оцінити відповідь імунної системи на впровадження збудника, а також побічно охарактеризувати тяжкість стану хворого. У разі підозри на легіонельозную інфекцію лікар може призначити загальноклінічні аналізи крові і сечі, бактеріологічні посіви змивів із бронхіального дерева, мокротиння, крові, плевральної рідини, сечі. Використовують також метод полімеразної ланцюгової реакції для виявлення самого збудника або метод ІФА для виявлення антитіл до збудника.
Лабораторну діагностику легіонельозу можна пройти в медичному центрі «Юнімед» міста Запоріжжя. Консультації за телефонами:
+38 (061) 220-10-72, +38 (097) 181-34-34, +38 (066) 181-34-34.