Що таке моніторинг вагітності і навіщо він потрібен?

Підготовка до народження здорової, повноцінної дитини – тривалий і відповідальний процес. Між зачаттям і народженням цілих 9 місяців, протягом яких жіночий організм підстерігає безліч небезпек – інфекції та хвороби, які здатні завдати шкоди не тільки жінці, але і її майбутній дитині. Тому обов’язок кожної майбутньої матері – стежити під час вагітності не лише за власним способом життя і здоров’ям, але і за станом плоду. У цьому допоможе моніторинг вагітності – комплекс аналізів, під час якого фіксуються основні біохімічні маркери стану плода та жіночого організму.

В першу чергу жінці призначається загальний аналіз крові. Як правило, якщо вагітність протікає без ускладнень, аналіз повторюють три рази протягом 9 місяців. Саме завдяки цій простій процедурі лікар може визначити наявність в організмі захворювань.

Ще один обов’язковий комплекс аналізів при вагітності – ізосерологічний. За допомогою цього дослідження фахівці визначають групу крові, а також резус-фактор вагітної і плода, і оцінюють ймовірність конфлікту, який виникає, якщо у породіллі і плоду вони несумісні.

002

Аналіз крові на «біохімію» відображає роботу основних внутрішніх органів і метаболічних процесів. При вагітності, що протікає без патології, біохімічний аналіз крові здається в першому триместрі. Але в разі необхідності може бути повторно призначений на терміні 30 тижнів. Паралельно також визначається і гемосиндром – схильність організму до кровотеч, викликана різними порушеннями згортання крові.

Наявність в організмі вірусних захворювань допоможе виявити аналіз на інфекції. Якщо не проводити спеціального лікування, віруси здатні спровокувати невиношування вагітності і смерть, як плоду, так і жінки. До того ж, виникнення інфекцій може стати прямим показанням до переривання вагітності. Протягом 9 місяців аналізи на інфекції здаються тричі після першого прийому, а також в третьому триместрі.

Метод ПЛР або полімеразної ланцюгової реакції – аналіз, який сьогодні вважається найбільш чутливим та точним діагностичним методом. Він ефективний навіть тоді, коли безсилі інші аналізи, оскільки дозволяє виявити наявність збудника захворювання, навіть якщо в пробі присутні всього кілька молекул ДНК бактерії або вірусу. Під час вагітності діагностика інфекцій набуває особливого значення, адже існує небезпека зараження інфекцією плода. Аналізи на цитомегаловірус, токсоплазму, вірус герпесу, вірус краснухи, мікоплазму та хламідії утворюють так званий TORCH-комплекс. ПЛР – обов’язковий етап діагностики для кожної жінки, яка хоче народити здорову дитину.

Важливим є і аналіз сечі, завдяки якому визначається функція роботи нирок і наявність в організмі цілого спектра захворювань. На відміну від інших аналізів, цей здається часто – раз на місяць до 28 тижня, потім – 2 рази на місяць.

Цукровий діабет, навіть у прихованій формі, можна виявити за допомогою аналізу на визначення рівня цукру в крові. Кров «на цукор» здається після першого візиту до лікаря. Але, як і у випадку з біохімічним аналізом, процедура може бути повторена на 30-му тижні вагітності.

УЗД, один з найважливіших видів дослідження, дає можливість визначити, чи вагітність маткова або позаматкова003, а також виявити, чи є у плода дефекти розвитку. Лікуючий лікар призначає УЗД при першому відвідуванні, після чого процедура проводиться тричі. У період з 12 по 14 тиждень, потім з 22 по 24, і, нарешті, в проміжку між 32 і 34 тижнем.

Бактеріальний висів – аналіз, який дозволяє отримати дані про стан мікрофлори майбутньої породіллі, а також визначити, чи присутня в організмі умовно-патогенна флора, і чи є запальні процеси. Аналіз проводять двічі – на початку спостереження у лікаря і на 9 місяці вагітності.

Нарешті, один з найважливіших аналізів – пренатальний скринінг трисомії. Це дослідження крові, завдяки якому вдається визначити ймовірність хромосомних аномалій у плода. Наприклад, ще до народження виявити синдром Дауна або синдром Едвардса. Цей аналіз можна пройти ще на етапі планування вагітності, і, як наслідок, звести до мінімуму передачу генетичних захворювань. Для жінок від 35 років ця процедура обов’язкова. До 35 – за показаннями.

Пам’ятайте, що під час вагітності необхідно з подвоєною увагою ставитися до власного здоров’я, і ​​при перших ознаках нездужання йти на прийом до лікаря.

004

У Запоріжжі весь комплекс аналізів, що дозволяють вести моніторинг вагітності, можна пройти в медичному центрі «Юнімед», який співпрацює з однією з провідних українських діагностичних лабораторій – лабораторією «ІНВІТРО».

Консультації за телефонами:

+38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07, +38 (050) 320-27-07.