Гельмінтози: методи лабораторної діагностики

Гельмінтози викликаються багатоклітинними паразитами, які використовують свого носія в якості середовища для життя, а також харчуються і розмножуються за його рахунок. Гельмінти живуть у всіх відділах кишечника, в жовчних протоках, в тканинах легенів, в підшкірно-жировій клітковині, в селезінці, в печінці та інших органах. Геогельмінти потрапляють всередину людини (рідше – тварини) з води, грунту, навколишніх предметів перорально. Біогельмінти проникають в організм людини в стадії личинок через «посередника» (наприклад, із зараженої крові або м’яса).

Симптоми при гельмінтозах різноманітні. Серед основних – запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, дратівливість, стомлюваність, тривожний сон, бруксизм (скрип зубами уві сні), перианальний свербіж, інфекції сечовивідних шляхів. Окремо слід виділити алергічний синдром неясної етіології.
На сьогоднішній день найбільш точним способом діагностики гельмінтозу є лабораторні дослідження:
– зіскрібка (перианального);
– м’язів і крові;
– вмісту дванадцятипалої кишки;
– зрізів шкіри;
– фізіологічних випорожнень і рідин.

Результати лабораторної діагностики уточнюються інструментальними дослідженнями (УЗД, рентген, гастроскопія) та імунологічними обстеженнями (імунофорез, імуноферментний аналіз, реакції непрямої гемаглютинації).

Розглянемо три найпоширеніші методи лабораторної діагностики гельмінтів.

У загальноклінічній практиці діагностики гельмінтозів найбільш часто застосовується копроовоскопічний 2 метод. Суть методу в наступному: із зіскрібків з анальної області або свіжих випорожнень готується нативний мазок, який піддається мікроскопії. Цей метод найбільш дешевий, але малоінформативний. Трактування мазку ускладнює той факт, що яйця гельмінтів виділяються з періодичністю, можуть бути деформованими, незаплідненими. Для виявлення яєць необхідно вловити момент розмноження, що вдається рідко.

Гістологічне дослідження калу на наявність гельмінтів вважається більш об’єктивним дослідженням. Воно дає можливість вивчити взятий на аналіз фрагмент калу на різних рівнях і використовувати різні забарвлення зрізів матеріалу. Висока інформативність методу дозволяє виявити глистну інвазію навіть за фрагментами гельмінтів, їх яєць і кутикули личинок. Ще один плюс цього виду дослідження в тому, що гістологічні препарати можна зберігати тривалий час і це, як наслідок, дає можливість об’єктивно оцінювати результативність протиглистного лікування. Але проблема в тому, що цей метод не лише дорогий, але і складний.

В останні роки поширеними стають серологічні методи діагностики гельмінтозів (імуноферментний аналіз). Ці прості і недорогі дослідження, вже доступні в більшості лабораторій, засновані на виявленні в організмі антитіл до антигенів гельмінтів. В результаті зараження крові хворого збільшуються титри специфічних антитіл: спочатку – IgM-, а потім і IgG-класів.

У Запоріжжі пройти лабораторну діагностику гельмінтозів можна в медичному центрі «Юнімед». Центр співпрацює з міжнародною незалежною лабораторією «ІНВІТРО», оснащеною найсучаснішим обладнанням для лабораторної діагностики. Отримати консультацію за аналізами можна за телефонами:

+38 (061) 220-10-72, +38 (097) 181-34-34, +30 (066) 181-34-34.