Що таке гіпоплазія хребетної артерії
Хребетні артерії відходять від підключичних, об’єднуються всередині черепа і кровопостачають весь головний мозок, забезпечуючи його киснем і живленням. Їх найінтенсивніший ріст припадає на вік 6 – 9 років. Саме в цей період на дитину можуть впливати фактори, що порушують нормальний перебіг процесу розвитку судин. Це і прояви спадкових дефектів формування системи кровообігу, і ураження сполучної тканини запальними процесами і вплив навколишнього середовища. Якщо внутрішній діаметр хребетної артерії зменшується до 2 мм, це називається гіпоплазією хребетної артерії. Формується дефект прохідності артерії. Він нерідко поєднується з патологічною звивитістю і деформаціями сонних артерій. Це ще більше погіршує ситуацію. Порушення гемодинаміки не лише порушує продуктивну діяльність мозку, але і несе в собі небезпеку для здоров’я.
Чим небезпечна гіпоплазія хребетної артерії
Безумовно, мозок намагається адаптуватися до умов погіршеного кровопостачання з однієї сторони. Він функціонує повноцінно за рахунок другої, незміненої артерії з іншого боку. Відбувається компенсація забезпечення киснем життєво важливих центрів стовбура мозку і захист їх від розвитку гіпоксії. Але цей хиткий баланс порушується з віком через розвиток атеросклерозу, дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта, черепно-мозкових травм і т.д. Тоді у пацієнтів з’являються клінічні ознаки захворювання – випадки втрати свідомості, запаморочення вранці, порушення зору під час поворотів голови. Переслідує інтенсивний хронічний біль у потиличній частині, що віддає в очі або обличчя, шум у вухах. Наростання симптомів і хронічна гіпоксія негативно впливають на щоденне самопочуття хворих, викликаючи тривогу, страх, недовірливість, знижуючи якість і задоволеність життям.
Гіпоплазія хребетної артерії є фактором погіршення кровообігу в вертебробазилярному басейні. Страждає гемодинаміка головного мозку. Підвищується ризик розвитку гострого порушення мозкового кровообігу – ішемічного інсульту. Особливо небезпечна ситуація в поєднанні з церебральним атеросклерозом, який дуже поширений серед жителів України внаслідок неправильних харчових звичок і способу життя.
Діагностика за допомогою МР-ангіографії
При проведенні ультразвукової діагностики судин може виникнути підозра на гіпоплазію хребетних артерій. Для уточнення такого діагнозу, як гіпоплазія хребетної артерії – пацієнту потрібне ретельне обстеження за допомогою магнітно-резонансної ангіографії. Це популярний і сучасний метод візуалізації судин, при якому, на відміну від КТ-ангіографії, немає іонізуючого впливу на організм.
МР-ангіографія дозволяє чітко діагностувати наявність і ступінь зменшення діаметра судини. Тривимірність зображень і хороша деталізація, якої дозволяє досягти професійне обладнання, дають вичерпну інформацію для вивчення конкретних судин і їх характеристик. Для правильної постановки діагнозу потрібно відстежити хід хребетних артерій, їх довжину, звивистість, діаметр просвіту і прохідність, варіантність будови, наявність аномалій. У деяких випадках може знадобитися обстеження з функціональними позиційними пробами. Наприклад, якщо необхідно уточнити, чи перетискається при повороті голови домінантна хребетна артерія (в якій збережений кровоплин) і чи забезпечується при цьому компенсація звуженою артерією з іншого боку.