Гелікобактерна інфекція – чим вона загрожує і як її виявити

На сьогоднішній день кваліфікована діагностика захворювань шлунково-кишкового тракту неможлива без урахування фактора Гелікобактеру пілорі (Helicobacter pylori) – гелікобактерної інфекції.
Бактерія Гелікобактер пілорі, відкрита вченими всього 20 років тому, населяє слизову шлунка не тільки хворих людей, а й здорових. При цьому досі до кінця не зрозуміло, чому в одних випадках вона провокує захворювання шлунково-кишкового тракту, а в інших – мирно співіснує із середовищем шлунка і кишечника. Проте, на сьогоднішній день саме Гелікобактер пілорі вважається причиною 95 відсотків захворювань на гастрит, виразку і рак шлунка.
До складу шлункового соку, як відомо, входить соляна кислота. Це, в тому числі, і свого роду додаткова страховка нашого організму від різних мікробів і бактерій, адже більшість мікроорганізмів у такому середовищі гине практично миттєво. Але тільки не бактерія Гелікобактер пілорі, яка дуже навіть добре пристосована до існування в умовах підвищеної кислотності.
Як же шкодить організму дана бактерія? Гелікобактер пілорі впливає на шлунок, коли паразитує в його захисному слизу і на його клітинах. Більш того, щоб виживати в кислотному середовищі, бактерія створює навколо себе лужне середовище. Це руйнує існуючий захисний бар’єр і робить незахищені ділянки шлунка доступними для соляної кислоти.
Шляхи і способи зараження Гелікобактер пілорі стандартні для кишкової інфекції. Це і брудні руки, і побутовий шлях передачі. Бактерія передається навіть при поцілунках. Тобто, як би це дивно не звучало, але, наприклад, хронічний гастрит – це заразне захворювання.
За статистикою, Гелікобактер пілорі виявляють у 20 відсотків людей у ​​віці за 40 років. У віці за 60 бактерію Хелокобартервиявляють у кожного другого обстежуваного пацієнта. Отже, діагностика і подальша оцінка ефективності лікування сьогодні більш ніж актуальні.
Підвищений інтерес до інфекції призвів до того, що за 20 років, що минули з моменту відкриття бактерії, з’явилася велика кількість різних діагностичних методик, що дозволяють її виявити. Це створює певні труднощі як для фахівців лабораторної діагностики, так і для лікарів – як обрати найбільш адекватний і максимально достовірний аналіз?
Сьогодні для виявлення бактерії існує цілий ряд тестів, як неінвазивних (які не передбачають будь-якого втручання в організм), так і інвазивних.
Найбільш надійна методика – інвазивна, оскільки дозволяє побачити бактерії буквально на власні очі. Для цього на аналіз береться фрагмент слизової оболонки шлунка. Його спеціальним чином готують і забарвлюють. Висновки робляться за результатами мікроскопії. Крім цього, ділянки слизової оболонки можна піддати лабораторним тестам, які засновані на специфіці життєдіяльності бактерії. Як вже говорилося вище, Гелікобактер пілорі створює навколо себе необхідну для виживання зону лужного середовища. Якщо пробу слизової шлунка, інфіковану бактерією, опустити в розчин з сечовиною, то виділиться аміак і розчин стане більш лужним. Зміна кислотності легко фіксується за допомогою індикаторів, які змінюють колір розчину.
Але, щоб виявити Гелікобактер пілорі, біопсія не обов’язкова. На сьогоднішній день розроблено набагато більш безболісні методики. Одна з широко використовуваних – тест з С13 сечовиною. Він складається з двох етапів. Спочатку обстежуваний пацієнт дихає в спеціальний прилад, а фахівець фіксує вихідний рівень міченого вуглецю на видиху. Після цього пацієнт випиває стакан соку з С13 сечовиною і дихає повторно. В результаті взаємодії з сечовиною бактерія починає виділяти вуглекислий газ СО2 з міченим вуглецем. З різниці його змісту і робиться висновок про інфікування пацієнта.
Якщо Гелікобактер пілорі виявлена, то починається антибактеріальна терапія, яка дозволяє вилікувати не тільки гастрит і виразку шлунка, а й істотно знижує ризик розвитку раку шлунково-кишкового тракту.
У Запоріжжі здати аналізи на наявність гелікобактерної інфекції можна в медичному центрі «Юнімед».

Отримати консультацію можна за телефонами:

(061) 270-80-85, (067) 350-27-07, (050) 320-27-07.