Інфекції, що передаються статевим шляхом: як розпізнати невидиму загрозу?

Відпустка, море, нові приємні знайомства … На жаль, дуже часто цей асоціативний ряд перериває абревіатура ЗПСШ. Захворювання, що передаються статевим шляхом – сувенір, привезений з відпустки, від якого хочеться скоріше позбутися. Для цього необхідно вчасно визначити збудника захворювання, яких налічують не один десяток. Отже, розберемося з основними з них, а також з методиками лабораторної діагностики.

Бактерії, віруси, найпростіші – мікроорганізми, здатні своєю присутністю значно погіршитиУреаплазма якість життя людини. Хоч як це прикро, але розвинені країни не тільки не відстають, але навіть переганяють держави третього світу за поширеністю цих захворювань. Головна загроза ЗПСШ – в тому, що вони можуть зачаїтися на довгий час, протікаючи майже безсимптомно, при цьому гострий процес поступово переходить в хронічний, негативно впливаючи на здоров’я в цілому, а зокрема – на здатність до зачаття і народження дитини. З вірусом папіломи людини пов’язують виникнення раку шийки матки.

Згідно зі статистикою, до найпоширеніших з ІПСШ відносять трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, грибкові та вірусні (папіломавірус, цитомегаловірус, вірус герпесу) захворювання.

хламидия

Причина хламідіозу – внутрішньоклітинна бактерія – хламідія. Вона викликає хронічне запалення. Генітальний герпес – вірусна патологія. Лідер за поширеністю – трихомоніаз, про який багато хворих можуть не підозрювати роками. Інкубаційний період цих захворювань становить до трьох тижнів. З огляду на це, в разі незахищеного статевого акту, краще перестрахуватися і здати аналізи – кров і мазок на ЗПСШ.

Щоб виявити збудника, лабораторії використовують метод бактеріологічного висіву, а також дві більш сучасні технології – імуноферментний аналіз (ІФА) або полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР). Разом з бактеріологічним дослідженням також може визначатися чутливість до антибіотиків. ПЛР дозволяє визначити ДНК і РНК вірусу, грибка або бактерії у взятому на дослідження матеріалі – мазку з уретри і каналу шийки матки, спермі, крові.

До явних ознак захворювання відносяться: неприємні відчуття під час статевого акту, печіння і свербіж в області статевих органів, поява на них виразок, нетипові виділення, дискомфорт внизу живота, паху і мошонці, прискорене сечовипускання, що супроводжується різями.

Не варто забувати, що здати дані аналізи необхідно також парам, які плануютьпапилломавирус вагітність. До обов’язкового діагностичного мінімуму в цьому випадку відносять аналізи на мікоплазмоз, уреаплазмоз, гонорею, трихомоніаз, хламідіоз, сифіліс, ВІЛ, ВПЛ високого онкогенного ризику, гепатит С, мазок на мікрофлору. У запорізькій лабораторії «Юнімед» всі ці аналізи можна пройти в комфортній обстановці і з використанням високочутливих методів діагностики.

До здачі аналізів не варто приймати антибіотики, адже це може спотворити результат.

Протягом трьох діб рекомендують утриматися від статевого контакту. За дві години медики радять утриматися від сечовипускання, щоб не вимити сечею інфекцію з уретри. Для жінок оптимально здавати мазок з піхви на 4-5 день менструального циклу.

Слід зазначити, що всі перераховані вище захворювання на сьогоднішній день успішно лікуються правильно підібраними антибіотиками і противірусними препаратами, а також імуномодуляторами. Головне – не нехтувати якісною своєчасною діагностикою і після проходження аналізів обов’язково звернутися до гінеколога або уролога.